Edirne'de satılan ekmeklerde tespit edilen patojen bakteri, maya ve küfler
Pathogenic bacteria, yeast and molds detected in bread sold in Edirne
- Tez No: 965200
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mikroorganizmalar yeryüzünün varoluşundan bugüne kadar bizlere çokça yararı ve zararı dokunan canlılardır. Besin döngüsünde önemli yere sahip olan bu canlılardan bazı bakteriler, maya ve küfler uygun şartlar oluştuğunda, çeşitli sebeplerle enfekte olan gıdalarda bu döngü işlemine hemen başlamakta ve istenmeyen renk, tat, görüntü vb. etkilere neden olmakta, insan sağlığını etkilemekte veya besinlerin bozularak israf edilmesine neden olmaktadır. Gıda bozulması adını verdiğimiz bu gibi durumlar, gıdaya ulaşmanın zor olduğu günümüzde çoğu toplumları açlık ve en kötüsü ölümle karşı karşıya getirmektedir. Ayrıca bazı bakteri, maya ve küflerin ürettiği toksin maddeler gıda zehirlenmelerine neden olarak akut ve pandemi olarak nitelendirebileceğimiz toplumsal sorunlara sebep olabilmektedir. Diğer toplumlarda olduğu gibi ülkemizde de ekmek tüketimi oldukça fazladır. Tüketiminin yanı sıra israf konusuda ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekmek üzerine yapılan çalışmalardan elde edinilen bilgiler ışığında ekmeğin doğal yapısı, mayalanma süreci, fırınlanması, su aktivitesinin düşük olması, üretim sürecinde geliştirilen yeni metotlar vb. nedenlerle patojen mikroorganizmaların görülebilirliği düşüktür. Genellikle evlerimizde en sık rastlanılan problem küflenme olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca çok sık olmamakla birlikte sünme bozunmasıda görülmektedir. Bu çalışmamızda Edirne ili ekmek fırınlarında üretilip fırın, zincir market ve büfelerde satılan ekmeklerde patojen bakteri, maya ve küf cinslerinin analizlerini gerçekleştirdik. Analiz işlemlerimizde ISO standartlarını uygulayarak çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Sonuçta patojen bakteri tespit edemedik. İki numunemizde aerobik bakteri, bir numunemizde maya gelişimi söz konusu oldu. Küf bakımından gayet uygun sonuçlar elde ettik.
Özet (Çeviri)
Microorganisms are living beings that have caused us many benefits and harms since the beginning of the earth's existence. Some bacteria, yeasts and molds, which have an important place in the food cycle, immediately start this cycle process in foods infected for various reasons when suitable conditions occur and cause unwanted effects such as color, taste, appearance, etc., affect human health or cause food to deteriorate and be wasted. Such situations, which we call food spoilage, bring most societies face to face with hunger and, worst of all, death, in today's world where it is difficult to access food. In addition, toxins produced by some bacteria, yeasts and molds can cause acute and pandemic social problems by causing food poisoning. As in other societies, bread consumption is quite high in our country. In addition to consumption, waste is also a separate problem. In the light of the information obtained from the studies on bread, the visibility of pathogenic microorganisms is low due to reasons such as the natural structure of bread, its fermentation process, baking, low water activity, new methods developed in the production process, etc. The most common problem in our homes is usually mold. Also, although not very common, creep deterioration is also seen. In this study, we analyzed pathogenic bacteria, yeast and mold types in breads produced in bakeries in Edirne province and sold in bakeries, chain markets and buffets. We carried out our work by applying ISO standards in our analysis processes. As a result, we could not detect pathogenic bacteria. Aerobic bacteria developed in two of our samples and yeast developed in one sample. We obtained very suitable results in terms of mold.