Eski Türk destanlarında toplum ve yönetim
Society and administration in the old Turkic epics
  1. Tez No: 965203
  2. Yazar: MUSTAFA CAN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AHMETBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Destanlar, insanın toplum hayatına geçmesinden sonra oluşturduğu toplumun bir parçası olarak hayatımızda bulunmaktadır. Özellikle bir milletin oluşumu, büyük olayları ve savaşlarını anlatan millî destan dediğimiz kavram milletlerin oluşturduğu en büyük edebî ürünlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalnızca edebî olarak değil tarihsel olarak da değeri haiz olan destanlar, bir toplumun yaşayış tarzını, millî felsefesini ve devletleşmesini görebileceğimiz birinci elden kaynaklar arasındadır. Yunanlıların İlyada'sı, Almanların Nibelungen'i İngilizlerin Beowulf'u, kendi toplumlarını anlamak üzere uzun yıllar incelenmiş, çalışmalar yapılmıştır. Türklerin, geniş coğrafyalar içerisinde birçok destanının olduğunu biliyoruz. Bozkırda Bakır Çağı'ndan beri savaşlar eksik olmamış, bu savaşlar esnasında yeni toplumlar, milletler oluşmuş ve kimileri de yok olmuştur. Türklerin bu devirdeki hatıralardan itibaren yaşadıklarını biriktirdikleri, İskit Çağı, Hun Çağı, Göktürk Çağı ve daha sonraki dönemlerde ortaya çıkan destanların da konusunu oluşturmuştur. Çalışmamızda, tarihsel sürecin Türkçe anlaşılması için vazgeçilmez kaynaklardan olan bu Türk destanlarının idarî ve sosyal manada söylediklerini inceleyeceğiz. İslamiyet Öncesi ve Geçiş Dönemi eserlerinden; kut, töre, hükümdar, hanedan, hükümdarın yardımcıları ve ordu, kurultay ve tabi devletler gibi idarî, sosyal hayatın parçaları, gündelik hayat, gelenekler, din gibi sosyal olguları kapsayan geniş bir inceleme yapmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Epics have existed as an integral part of human life since the transition to organized social structures. Among these, national epics, which recount the formation of a nation, its major historical events, and wars, stand out as some of the most significant literary creations of any people. Epics are valuable not only in a literary sense but also in a historical context, as they serve as primary sources that reflect a society's way of life, its national philosophy, and the process of state formation. The Iliad of the Greeks, the Nibelungenlied of the Germans, and Beowulf of the English have all been the subject of extensive scholarly research aimed at understanding the cultures from which they emerged. Turks have produced numerous epics across vast geographical areas. Since the Copper Age on the Eurasian Steppe, warfare has been a constant element of life; during these conflicts, new communities and nations emerged, while others disappeared. The experiences of the Turks throughout this period—beginning with the Scythian era, continuing through the Hunnic and Göktürk periods, and extending into later centuries—formed the basis of many of these epics. This study aims to examine the administrative and social structures reflected in these Turkish epics, which are invaluable sources for understanding the historical development of the Turkish language and society. Focusing on works from the Pre-Islamic and Transitional Periods, we will conduct a comprehensive analysis of key administrative elements such as kut (divine legitimacy), töre (customary law), rulers, dynasties, royal aides, the military, the kurultay (council), and vassal states. Additionally, we will explore the social components present in these texts, including daily life, traditions, and religion.