غلو السلفية الجديدة في تفسير القرآن الكريمدراسة مقارنة بآراء اإلمام ابن تيمية(التكفير وآيات الجهاد نموذجًا)
Yeni selefiliğin tekfir ve cihâd âyetleri ekseninde Kur'an yorumundaki aşırılıkları: İbn-i Teymiye'nin görüşleri ile karşılaştırmalı bir inceleme
- Tez No: 965229
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu çalışma, çağdaş selefilerin nassları yorumlamadaki aşırılıklarını gözler önüne sermeyi ve bu yorumların İbn Teymiyye'nin tefsirleriyle karşılaştırmalı bir tahlilini sunmayı hedeflemiştir. Çalışmada esas problem ve temel hedefler şunlardır: 1. Dini aşırılığın genel nedenleri ve özellikle metinlerin tefsirindeki aşırılığın sebepleri; 2. Çağdaş Selefiliğin özellikle tekfîr ve cihâd meseleleriyle ilgili Kur'ân naslarını tefsir etme yöntemi bakımından İbn Teymiyye ile benzeştiği ve farklılaştığı noktalar; 3. Aşırı yorumların Tefsir Usulü açısından değerlendirilmesi. Birinci bölümde aşırılığın tanımı, sebepleri ve çağlar boyunca değişen görünümleri ele alınmıştır. İkinci bölümde Tefsirdeki aşırılıkların seyri ile önde gelen çağdaş selefi müfessirlerin yorum yöntemleri tetkik edilmiştir. Burada aşırılığın İslâm tarihinde nassların zahirine katı bir bağlılıkla metinlerin deruni manalarını ihmal ederek yapılan tefsirlerin bir neticesi olarak ortaya çıktığı belirtilmiştir. Üçüncü bölümde tekfîrle ilgili ayetler Tefsir ilmi ve yöntemleri açısından karşılaştırmalı olarak tahlil edilmiştir. Dördüncü bölümde ise Müslüman olmayanlara karşı muameleleri ve cihâd olgusunu içeren âyetlerin tefsiri, özellikle de müfessirlerin kılıç ayetiyle ilgili tartışmaları işlenmiştir. Neticede çalışmada çağdaş selefiliğin metinleri aşırı şekilde yorumlamasından, özellikle de 'kâfir' kelimesinin anlamındaki dilsel evrimi göz ardı etmesinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Ayrıca cihâdın ve mürtedlerin öldürülmesinin gerekçesinin esas olarak 'hirâbe' (yani toplumsal düzene isyan) olması gerektiği, kılıç ayetinin neshiyle ilgili iddiaların ise zayıf olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to uncover the extremism in the contemporary Salafi interpretation of texts, and to compare their interpretations with that of Imam Ibn Taymiyyah. Its objectives can be summarized in answering the following questions: What are the causes of religious extremism in general, and specifically in the interpretation of texts? What are the commonalities and differences between the methodology of Salafism and that of Ibn Taymiyyah in interpreting texts in general, and in the texts whose interpretation has led to the takfir (excommunication) of Muslims and the killing of non-Muslims in particular? What are the corruptions in the extremists' interpretation of these texts in light of the rules of text interpretation? To answer the first question, Chapter One includes a definition of extremism, its causes, and its levels from the time of Ibn Taymiyyah to contemporary Salafism. Chapter Two focuses on extremism in exegesis, specifically addressing the interpretations of prominent contemporary Salafi scholars, and comparing them with the interpretation of Imam Ibn Taymiyyah. The chapter concludes that the rise of extremism is due to taking the texts literally and unconditionally. It further asserts that one of the defining features of jihadist Salafism is their extreme interpretation of the texts Muhammad ibn Abd al-Wahhab used to support the“Ten Nullifiers of Islam.”The chapter also highlights that contemporary Salafism is not uniform in extremism, with the two most notable factions being scientific Salafism and jihadist Salafism. Chapter Four focuses exclusively on the interpretation of texts related to non-Muslims. It elaborates on the implications of these texts regarding the justification for jihad and the killing of apostates. The chapter pays particular attention to the claim of abrogation by the“Verse of the Sword,”discussing it in detail. The chapter concludes that the root of Salafi extremism in interpretation stems from neglecting the semantic evolution of the term“kufr”(disbelief) and its derivatives. It further asserts that the justification for jihad and the killing of apostates is based on“hirabah”(rebellion or warfare) rather than“kufr”(disbelief), contrary to the views of many scholars, Ibn Taymiyyah, and contemporary Salafism. Moreover, the claim of abrogation of the verses on jihad, forgiveness, and pardoning by the“Verse of the Sword”is weak, especially since it contradicts the general principles of Islamic law and the definitive texts that condition freedom and choice for the validity of religious obligations.