الوسطية في الأحاديث النبوية و أثرها في دفع الغلو(صحيح البخاري نموذجا)
Nebevi hadislerde i'tidal ve onun aşıcılık yapılmasında etkisi (Sahih-i Buhârî örneği) / Wasatiyya in the hadiths of the Prophet and its effect on pushing exaggeration; Sahih al-Bukhari as a model
- Tez No: 666375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD NADER ALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın başlığını, Nebevi Hadislerde İ'tidal ve Onun Aşıcılık Yapılmasında Etkisi (Sahih-i Buhârî Örneği), zira bu konu Peygamber Efendimizin sahih sünnetindeki ılımlılık yönlerini ortaya çıkarmakla ilgili olmuştur. Sahih al-Buhari'nin kitabının ışığında bu konu ele alınmıştır. Bu çalışma, İslam'ın hakikatini ılımlılık ve adalet dini olması açısından açıklamayı amaçlamakta, istenen amaca ve hedefe ulaşmak için çalışma bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde konuyu seçmenin nedenleri ve önemi, araştırmadaki metodoloji ve önceki çalışmalardan bahsedilmiştir. Birinci bölümde ılımlılık (Vasatiyyet) kavramı, kontrolleri ve vasatiyyetten sapmaları ele almaktadır, ikinci bölümde ise insan yaşamına yaklaşımlarda ılımlılık yaklaşımı ele alınmaktadır, üçüncü bölüm ise Sünnilerin islam fırkaları arasındaki ılımlılık ve adaletinin incelenmesi ile ilgilenmektedir ve Peygamber'in (s.a.v) başkalarıyla ilişkilerinde ılımlılık modelleri ele alınmaktadır. Ve bu çalışmayla şu sonuca varılmıştır: vasatiyyetin anlaşılması gereken temelleri ve kuralları vardır, abartı ve aşırılıktan uzaktır ve ılımlılığı anlamak için gerçek standart Allah'ın (c.c) kuralları ve Peygamberimiz Muhammed'in sünnetidir. İslam'da ılımlılık metinlere ve yasal delillere bağlıdır. Yardımın en önemli kollarından biri ılımlılık, Müslüman topluluğun bağlılığı ve abartıdan uzaklığı, Allah'a ve Reslüne tam teslimiyetidir. Sahabeden Sünniler ve Ali-beyt, Hz. Ali'yi şaşmaz bir elçi yapan Şiilerin başını çektiği, hükümleri abartan diğer mezheplerden uzakta abartanların abartısı ve taksir edenlerin muhalefesi konusunda vasatiyyet üzerinde durmuşlardır. Peygamber efendimiz (s.a.v) canlı bir örnektir abartı konusunda, kadınları, çocuklarla ve yaşlılarla olan ilişkilerinde ve hatta kâfirlerle, münafıklarla, Yahudilerle ve Hıristiyanlarla olan ilişkilerinde açıkça görülmektedir. Ilımlılıktan sapmanın cehalet, hoşgörüsüzlük, abartı, yenilik, kefaret, nefis ve arzuları takip etme ve yolsuzluğun yorumlanması gibi çeşitli nedenleri vardır. Sapmayı tedavi etmenin birkaç yolu vardır: Allah'ın bildirdikleri ile hükmetmek, iyiliği emretmek ve kötülüğü yasaklamak, alimlerle oturup kalkmak ve onlardan öğrenme ile ılımlılıktan sapmanın önüne geçilebilir. Sonuç olarak, çalışmanın odaklanmış bir özetini ve ardından bulguları ve önerileri eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
We chose the title of this study,“Wasatiyya in the hadiths of the Prophet and its effect on pushing exaggeration; Sahih al-Bukhari as a model”, as this topic is concerned with extracting the aspects of moderation in the authentic Sunnah of the Prophet considering Sahih al-Bukhari's book. This study aims to explain the truth of Islam in terms of it being a religion of moderation and fairness, and to achieve the desired goal, and the desired goal, the study was divided into an introduction, three chapters and a conclusion. The first chapter deals with the concept of moderation, its controls, and deviations from it, and the second chapter deals with the moderation approach in the approaches to human life, and the third chapter deals with the investigation of moderation and moderation of the Sunnis among the Islamic sects - and the models of the Prophet's moderation in dealing with others. And I have concluded through this study: Moderation has foundations and rules that must be understood. It is far from exaggeration and arrogance, and the true standard for understanding moderation is the law of God, and the Sunnah of our Prophet Muhammad. Moderation in Islam depends on texts and legal evidence. Sunnis and Ahli-bayt from the Companions, they emphasized the exaggeration and the opposition of negligent, led by Shiites who made Ali an infallible ambassador, far from other sects that exaggerate their rulings. And the Prophet - may God bless him and grant him peace - was a Quran, walking on earth, and this is evident through his dealings with his women, boys, and the elderly, as well as his dealings with infidels, hypocrites, Jews, and Christians. The deviation from moderation has several reasons, including ignorance, fanaticism, exaggeration, innovation, atonement, following whims and desires, interpreting corruption, and treating the deviation in several ways, including ruling on what God has revealed, enjoining good and forbidding evil, mixing with scholars, and learning from them. Findings and recommendations.