Development of a Graphical Java ToolBox for Creating Design Models for Optimization with Nastran
Nastran ile Optimizasyona Yönelik Tasarım Modelleri Oluşturmak için Grafiksel Java Araç Kutusunun Geliştirilmesi
  1. Tez No: 965228
  2. Yazar: ŞEKİP ENGİN MENDİ
  3. Danışmanlar: DR. Manfred Kroiss
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Technische Universität München
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Nastran optimizasyonunu (Solution 200) tüm temel özellikleriyle destekleyen iki yazılım aracı (makebdco ve makebopt) geliştirilmiştir. Makebdco'nun amacı, bir arabanın üst çatısının optimizasyonu için stres kısıtlamaları oluşturmaktır, böylece izin verilen maksimum stres, çarpma ve devrilme yük durumları altında uygulanabilir tasarım için sınırlandırılacaktır. makebopt7 aracının amacı, özellik parametrelerini ve ek kısıtlamaları birbirine bağlayarak tasarım değişkenlerinin tanımlanması ve oluşturulması ve bir tasarım modelinin oluşturulmasıdır. Yalnızca Nastran standart kiriş kitaplıklarını işlemekle kalmayacak, aynı zamanda genel kesit ve merkez hattı kesit türleriyle isteğe bağlı kesitleri de hesaba katacaktır. Son olarak makebdco ve makebopt7'nin Nastran SOL 200 ile birlikte kullanımı ve faydaları bir BMW modeli örneğinde gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, two software tools (makebdco and makebopt) have been developed, supporting the Nastran optimization (Solution 200) in all its key features. The objective of makebdco is the creation of stress constraints for the optimization of the greenhouse of a car so that the maximum allowable stress is constrained for feasible design under crash and roll-over load cases. The objective of the tool makebopt7 is the definition and creation of design variables and the creation of a design model, by linking property parameters and additional constraints. It processes not only Nastran standard beam libraries, but also takes arbitrary cross-sections with general section and centreline section types into account. Finally, the use and benefits of makebdco and makebopt7 combined with Nastran SOL 200, is demonstrated for an example of a BMW model.