Lif takviyeli kompozitler ile güçlendirilen dolgu duvarların deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of infill walls strengthened with fiber-reinforced composites
  1. Tez No: 965234
  2. Yazar: EYÜP SERHAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA YASİN ALTIOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dolgu duvarlar genellikle taşıyıcı sistem tasarımına dahil edilmemekle birlikte, deprem performansı üzerinde belirleyici etkilere sahiptir. Bu çalışmada, tek açıklıklı çelik çerçeve içine örülen dört adet tam ölçekli tuğla duvar numunesi üzerinde tekrarlı tersinir yatay yükleme testleri gerçekleştirilmiştir. Numunelerden biri yalın tuğla (REF-2), biri geleneksel çimento esaslı sıvalı duvar (REF), diğer ikisi ise Fabric-Reinforced Cementitious Matrix- Kumaş Donatılı Çimentolu Matris (FRCM) ile güçlendirilmiş ve farklı sıva tipleri (hidrolik kireç esaslı – FRCM-2, çimento esaslı – CBSM-FRCM) ile kaplanmıştır. Deneysel bulgular, sıva tipi ve FRCM güçlendirmenin yapısal performans üzerinde kritik rol oynadığını ortaya koymuştur. CBSM-FRCM numunesi, en yüksek yatay yük taşıma kapasitesi, rijitlik ve enerji tüketimi değerlerine ulaşmış; itme ve çekme yönlerinde referans numunelere kıyasla katlanarak artan performans sergilemiştir. FRCM-2 numunesi ise en yüksek süneklik kapasitesine ulaşmış, böylece yüksek deformasyon kabiliyeti açısından öne çıkmıştır. Geleneksel sıvalı REF numunesi yalın REF-2'ye göre anlamlı bir iyileşme sağlamış olsa da kapasite ve deformasyon açısından güçlendirilmiş sistemlerin gerisinde kalmıştır. Sonuç olarak, çimento esaslı sıvaların aderans ve dayanım özellikleri sayesinde taşıma kapasitesi ve enerji tüketiminde üstünlük sağladığı; hidrolik kireç esaslı sıvaların ise sünekliği artırarak deformasyon kapasitesini geliştirdiği belirlenmiştir. Bu bulgular, deprem performansının artırılmasında hem sıva tipinin hem de FRCM güçlendirme uygulamalarının kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Infill walls are often excluded from structural design; however, they play a decisive role in the seismic performance of buildings. In this study, four full-scale brick masonry infill wall specimens constructed within a single-bay steel frame were tested under cyclic lateral loading. Among the specimens, one was bare brick (REF-2), another was a conventionally plastered wall with cement-based mortar (REF), while the remaining two were strengthened using Fabric-Reinforced Cementitious Matrix (FRCM) and finished with different plaster types: lime-based plaster (FRCM-2) and cement-based repair mortar (CBSM-FRCM). The experimental results demonstrated that both plaster type and FRCM strengthening significantly affect structural behavior. The CBSM-FRCM specimen exhibited the highest lateral load-bearing capacity, stiffness, and energy dissipation, with substantially enhanced performance in both push and pull directions compared to the reference specimens. In contrast, the FRCM-2 specimen achieved the highest ductility, highlighting its superior deformation capacity. The conventionally plastered REF specimen provided noticeable improvement over the bare REF-2 wall but remained inferior to the strengthened systems in terms of capacity and deformation. Overall, cement-based plasters provided superior adhesion and compressive strength, thereby enhancing load transfer and energy dissipation, whereas lime-based plaster improved ductility and deformation capacity. These findings underline the critical influence of plaster type and FRCM application in improving the seismic performance of masonry infill walls.