Antik genom kullanılarak antik insan kemiği patolojilerinin tanımlanması
Identification of ancient human bone pathology using ancient genomes
  1. Tez No: 965233
  2. Yazar: BÜŞRA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER BÜYÜK, PROF. DR. EMRE KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Biyoloji, Biyoteknoloji, Anthropology, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Antropolojik literatürde patolojik bulguların tanılanmasında genellikle makroskobik yöntemlere başvurulmakta, kemik üzerindeki lezyonlar yapısal özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır. Ancak bu yaklaşım, patolojik süreçlerin özgül etkilerini ortaya koymada sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle, klasik antropolojik tanılama pratiğinin moleküler biyoteknoloji ile desteklenmesi tanısal doğruluğun artırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Side Antik Kenti'nde Bizans dönemine tarihlenen bir bireye ait temporal ve vertebra kemikleri üzerinde antik DNA (aDNA) analizleri gerçekleştirilmiştir. Antropolojik değerlendirmeler sonucunda, bireyin yaklaşık 18–20 yaşlarında yaşamını yitirdiği, cinsiyetinin erkek olduğu ve boyunun yaklaşık 160–165 cm olduğu belirlenmiştir. Temporal ve vertebra kemiklerinden gerçekleştirilen moleküler analizlerde hem 16S rRNA amplikon dizilemesi hem de shotgun metagenomik dizileme yöntemleri incelenmiştir. DNA izolasyonu sonrası gerçekleştirilen qPCR doğrulamasını takiben, her iki analiz yöntemi için kütüphane hazırlanmış ve dizileme Illumina platformunda gerçekleştirilmiştir. Elde edilen diziler, 16S için SILVA, shotgun için ise NCBI veri tabanlarına karşı hizalanmış; Galaxy platformunda uygulanan filtreleme adımlarıyla anlamlı patojen grupları bulunmuştur. Moleküler analizlerde, porotik yapıya sahip vertebra örneklerinde Mycobacterium tuberculosis patojenlerin yüksek frekansta tespit edilmesi, lezyonun enfeksiyon kökenli olduğuna dair moleküler düzeyde güçlü bir kanıt sunmaktadır. Morfolojik olarak herhangi bir patolojik belirti göstermeyen temporal kemiklerde de enfeksiyon etkenlerine ait moleküler izlerin saptanması, söz konusu enfeksiyonların sistemik düzeyde vücutta dolaşmış olabileceğini göstermektedir. Otantiklik analizleri (mapDamage) antik DNA'ya özgü hasar profillerini doğrulamıştır. Bu tez, moleküler paleopatolojinin, klasik antropolojik gözlemleri tamamlayarak antik toplumların enfeksiyon geçmişine dair daha özgül ve tanısal bilgiler sunabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In anthropological literature, the diagnosis of pathological findings is often based on macroscopic methods, where lesions on bone surfaces are classified according to structural characteristics. However, this approach is limited in revealing the specific causes of pathological processes. Therefore, supporting classical anthropological diagnostic practices with molecular biotechnology is of great importance in improving diagnostic accuracy.In this study, ancient DNA (aDNA) analyses were conducted on the temporal and vertebral bones of an individual dated to the Byzantine period, excavated from the ancient city of Side. Anthropological assessments revealed that the individual died at approximately 18–20 years of age, was biologically male, and had an estimated stature of 160–165 cm. Molecular analyses were performed using both 16S rRNA amplicon sequencing and shotgun metagenomic sequencing methods. Following DNA isolation and qPCR confirmation, sequencing libraries were prepared and sequenced using the Illumina platform. The resulting reads were aligned to the SILVA database for 16S data and to the NCBI reference database for shotgun data. Pathogenic taxa were identified through filtering steps applied via the Galaxy platform. Molecular results showed that Mycobacterium tuberculosis was detected at high frequency in vertebral samples with porotic structure, providing strong molecular evidence for an infectious origin of the lesion. Molecular traces of infection were also identified in the morphologically intact temporal bones, suggesting the possible systemic spread of infection throughout the body. Authenticity analyses (mapDamage) confirmed characteristic aDNA damage profiles. This study demonstrates that molecular paleopathology can complement classical anthropological observations and offer more specific and diagnostic insights into the infectious history of ancient populations.