Unfair terms in electronic contracting
Elektronik sözleşmelerde haksız şartlar
  1. Tez No: 965235
  2. Yazar: SERKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAYE FANGFEİ WANG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brunel University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi ve internet kullanımının artması, iş yapma biçiminin kavramını ve niteliğini derinden etkilemiştir. Dijital çağda bir e-ticaret işlemi, fareye tek bir tıklamayla bir saniye içinde tamamlanabilmektedir. Elektronik sözleşmelerde, özellikle işletmeden tüketiciye (B2C) sözleşmelerde, tüketiciler zayıf taraftır. Bu sözleşmeler (standart form sözleşmeler) genellikle şirketler tarafından tüketicilere uygulanmak üzere önceden hazırlanır. Standart form sözleşmeler çoğu zaman oldukça uzundur, binlerce kelimeden oluşur ve sade dil ilkelerine gereken özen gösterilmeden kaleme alınır. B2C elektronik sözleşmelerde tüketicilerin sözleşme içeriğini etkileyecek bir pazarlık gücü yoktur; karşılarına genellikle“ya kabul et ya da vazgeç”seçeneği çıkar. Ayrıca hüküm ve koşulların sözleşmenin kurulmasından önce, kurulması sırasında veya sonrasında erişilebilir ve anlaşılabilir kılınması, özellikle standart şartların kullanıldığı durumlarda, sözleşme tarafları arasındaki adaletin sağlanması bakımından büyük önem taşır. Bugüne kadar birçok yasal reform benimsenmiş ve çevrimiçi tüketicinin korunmasına yönelik sistemler olumlu sonuçlar vermiştir. Bununla birlikte, elektronik sözleşmeler alanında çevrimiçi tüketicilerin karşılaşabileceği çeşitli güçlükler hâlen mevcuttur. Bu tez, elektronik sözleşmelerdeki haksız şartlara odaklanmakta ve standart form sözleşmelerde hükümlerin sözleşmeye dâhil edilmesi sürecini eleştirel bir bakışla değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of information communication technology and the increasing use of the Internet has increasingly affected the concept and characteristic of business. In the digital age, a complementation e-commerce transaction may last a second with the click on a button on a mouse. Consumers are weaker party in electronic contracts, especially in business to consumer (B2C) contracts. These contracts (standard form contract) are usually drafted by companies to apply to consumers. Standard form contracts are typically quite lengthy, usually contain several thousand words and composed with little respect for the standards of plain English drafting. In B2C electronic contracts, consumers do not have bargain power to influence the content of the contract. There is no option for consumers apart from 'take it or leave it' basis. Moreover, the availability of terms and conditions (T&C) takes a significant place before or at the time or after a contract is concluded. This is to make certain the fairness between parties of the contract who especially use these standard terms. To date, many legal reforms have been adopted and the online consumer protection systems have obtained positive results. However, there are still some challenges of electronic contracting which online consumers may face. This dissertation focuses on unfair terms in electronic contracting and critically evaluates the incorporation of terms in standard form contract.