Toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında televizyon dizilerindeki kadın temsilleri: Bahar ve Kızılcık Şerbeti örneği
Representations of women in television series in the context of gender roles: The examples of Bahar and Kızılcık Şerbeti
- Tez No: 965246
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERDEMİR GÖZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Türk televizyon dizileri, toplumsal cinsiyet rollerinin ve kültürel normların yeniden üretildiği güçlü medya anlatıları aracılığıyla önemli bir inceleme alanı sunmaktadır. Bu çalışma, yüksek reyting oranlarına sahip olan“Bahar”(2023-Neslihan Yeşilyurt) ve“Kızılcık Şerbeti”(2022- Hakan Kırvavaç) adlı Türk dizilerinde yer alan kadın karakterlerin nasıl temsil edildiğini ve bu temsiller aracılığıyla toplumsal cinsiyet normlarının nasıl yansıtıldığı incelenmektedir. Araştırmanın temel amacı, söz konusu dizilerde kadın karakterlerin toplumsal cinsiyet normları ve rolleri çerçevesinde nasıl kurgulandığını ve karakter gelişimlerinin geleneksel kadınlık rollerini ne ölçüde dönüştürdüğünü somut olarak ortaya koymaktır. Bu kapsamda, kadın karakterlerin bireysel öznelleşme süreçlerinde erkek figürlerin üstlendiği işlevsel rol de ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmada, Bahar dizisinin 16 bölümlük ilk sezonu ile Kızılcık Şerbeti dizisinin 29 bölümlük birinci sezonu nitel içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. İncelemeye dahil edilen dizilerdeki kadın karakterlerin diyalogları, etkileşimleri ve anlatıdaki dönüşüm süreçleri,“Geleneksel Kadınlık Rolleri”,“Özneleşen/Bağımsız Kadın Temsili”,“Erkek Destekli Kadın Temsilleri”,“Toplumsal Baskı ve Yargı”ve“Karakter Dönüşümü”olmak üzere beş ana tematik kategori altında sınıflandırılmıştır. Elde edilen bulgular, kadın karakterlerin dizilerdeki görünürlüğünün artmasına rağmen bu görünürlüğün çoğu zaman özgürlük ve eşitlik temelli bir özneleşmeye karşılık gelmediğini göstermektedir. Karakter dönüşüm süreçlerinin, çoğu zaman paradoksal biçimde erkek figürlerin müdahalesi veya onayıyla tamamlandığı ve bu durumun egemen cinsiyet ideolojisinin yeniden üretimine katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Bu çerçevede çalışma, kadın temsilleri altında gizlenen eril örüntüleri açığa çıkarmakta ve kadınlık temsillerine yönelik sorgulayıcı bir çözümleme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish television series offer a significant field of study as powerful media narratives through which gender roles and cultural norms are reproduced. This study examines how female characters are represented in the Turkish TV series Bahar and Kızılcık Şerbeti, and how these representations interact with prevailing gender norms. The primary aim of the research is to analyze female portrayals in television narratives that either reproduce, transform, or critically engage with traditional gender roles. Within this framework, the study also evaluates the extent to which male figures play a functional role in the transformation processes of female characters. The analysis is based on a qualitative content analysis of the first season of Bahar (16 episodes) and the first season of Kızılcık Şerbeti (29 episodes). Dialogues, interactions, and narrative transformations of female characters are classified under five thematic categories:“Traditional Female Roles,”“Autonomous/Independent Female Representations,”“Male-Supported Female Representations,”“Social Pressure and Judgment,”and“Character Transformation.”The findings indicate that although the visibility of female characters in media has increased, this visibility does not always correspond to a subjectification based on freedom and equality. Character transformations are often paradoxically completed through the intervention or approval of male figures, which contributes to the critical reproduction of dominant gender ideology. In this context, the study reveals patriarchal structures hidden beneath the representation of strong female characters and offers a critical analysis of femininity in television narratives. It also highlights how dominant gender norms are subtly and implicitly reproduced through mediated representations.