Tarihi latife hanım anaokulu yapısının deprem davranışının tespiti
Determination of earthquake behavior of historical latife hanim kindergarten structure
  1. Tez No: 965311
  2. Yazar: AHMET KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ERKEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Tarihi yapılar, bir milletin geçmişine, kültürüne ve kimliğine ışık tutan somut belgelerdir. Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bu yapılar, sadece mimari özellikleriyle değil, aynı zamanda gelenekler ve yaşam biçimleriyle, bulundukları coğrafyanın sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimine de katkıda bulunur. Tarihi yapıların korunması ve gelecek nesillere aktarılması, temel sorumluluklarımızdan biridir. Bu çalışmasında, mevcut bir tarihi yığma yapının geometrisi sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak ANSYS programında oluşturulmuş, malzeme özellikleri tanımlanmış ve uygun sınır koşulları belirlenmiştir. Bu çalışmada, daha önce meydana gelen depremlerden elde edilen ivme kayıtları, oluşturulan sayısal modele uygulanarak dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen deplasman, taban kesme kuvveti, basınç ve çekme gerilmesi verileri, yapının maruz kaldığı deprem sonrası gözlemlenen davranışıyla karşılaştırılmış ve sayısal modelin deprem sonrası tespit edilene benzer sonuçlar verdiği ortaya konmuştur. Bu çalışma, tarihi yığma yapıların deprem güvenliğinin değerlendirilmesinde sayısal modellemenin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Historical structures are tangible documents that shed light on a nation's past, culture, and identity. These buildings, which bear the traces of various civilizations over centuries, contribute not only through their architectural features but also through the traditions and lifestyles they embody, playing a significant role in the socio-economic and cultural development of the regions in which they are located. Therefore, the preservation of historical structures and their transmission to future generations is a fundamental responsibility. In this study, the geometry of an existing historical masonry structure was modeled using the finite element method in the ANSYS software; material properties were defined, and appropriate boundary conditions were assigned. Dynamic analyses were conducted by applying acceleration records obtained from past earthquakes to the numerical model. The displacement, base shear force, compressive and tensile stress data obtained from the analyses were compared with the observed post-earthquake behavior of the structure. The results demonstrated that the numerical model produced outputs similar to the actual behavior observed after the earthquake. This study highlights the significance of numerical modeling in evaluating the seismic safety of historical masonry structures.