Elit eskrimcilerde post aktivasyon potansiyasyonunun çeviklik performansına etkisi
The effect of post-activation potantiation on agility performance in elite fencers
  1. Tez No: 965312
  2. Yazar: ENVER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit adölesan eskrimcilerde post aktivasyon potansiyasyonunun (PAP) çeviklik performansı üzerindeki etkilerini incelemek; özellikle split squat egzersizinin unilateral (dominant ve non-dominant) ve bilateral uygulanış biçimlerinin çeviklik performansına olan akut etkilerini karşılaştırmak ve bu etkilerin zamanla nasıl değiştiğini değerlendirmektir. Çalışma, kılıç branşında uzmanlaşmış 17 elit erkek eskrimci ile yürütülmüştür. Katılımcılar, randomize sırayla dört farklı koşulda (dominant, non-dominant, bilateral split squat ve kontrol) %85 1RM ile PAP protokolü uygulamış ve ardından çeviklik performansları 1., 3., 5. ve 7. dakikalarda 4-2-2-4 çeviklik testi ile değerlendirilmiştir. Veri analizinde Latent Growth Model (LGM) kullanılarak modellenmiş; ANCOVA analizi ile değişkenlerin etkisi kontrol edilmiştir. Bulgular, PAP uygulamasının çeviklik performansını pozitif yönde etkilediğini; bilateral split squat uygulamasının 3. dakikada, dominant ve non-dominant bacak uygulamalarının ise 5. dakikada maksimum fayda sağladığını ortaya koymuştur. Kontrol grubunda zamanla sınırlı bir gelişim görülürken, PAP uygulanan gruplarda anlamlı performans artışları gözlenmiştir. Sonuç olarak, PAP uygulamaları çeviklik hızı gibi kritik performans parametrelerini geliştirme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of post-activation potentiation (PAP) on agility performance in adolescent elite fencers, and to compare the acute effects of split squat exercises applied unilaterally (dominant and non-dominant leg) and bilaterally. Additionally, the study sought to assess how these effects change over time. The sample consisted of 17 elite male fencers specializing in the sabre discipline. Each participant completed four experimental conditions (dominant, non-dominant, bilateral split squat, and control) in a randomized order using 85% of their one-repetition maximum (1RM), followed by agility testing at 1, 3, 5, and 7 minutes using the sport-specific 4-2-2-4 agility test. Performance data were analyzed using the Latent Growth Model (LGM). Additionally, ANCOVA was conducted to control for potential covariates. The results demonstrated that PAP protocols had a positive impact on agility performance. The bilateral condition produced the most significant improvement at the 3rd minute, while the dominant and non-dominant unilateral protocols showed peak effects at the 5th minute. Although the control group exhibited slight improvements over time, performance enhancements in PAP-applied groups were significantly greater. In conclusion, PAP protocols can enhance key performance parameters such as agility in fencing.