Conservation project of Latife Hanım House in Karşıyaka
İzmir Karşıyaka'daki Latife Hanım Köşkü'nün koruma projesi
  1. Tez No: 184911
  2. Yazar: ESRA DİPBURUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE HAMAMCIOĞLU TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Adı-Soyadı: Esra D PBURUNOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: Mimari RestorasyonProgramı: Mimari Restorasyon (Yüksek Lisans)Tez Ba lı ı: zmir Kar ıyaka'daki Latife Hanım Kö kü'nün Koruma ProjesiÖZETzmir, Kar ıyaka'daki Latife Hanım Kö kü, 19 yy.'da zmir'in kozmopolityapısı içinde olu mu , geç Osmanlı dönemindeki modernle me sürecinin parçasıolarak Türk kökenli bir aile tarafından in a edilmi , geni programlı konutyapılarının nadir örneklerindendir. Atatürk ile ilgili önemli iki hanım olan LatifeHanım ve Zübeyde Hanım'ın ya amlarının kesi ti i bir konut olması yapının tarihselde erini arttırmaktadır. Yapı, bugün bakımsızlık ve terk edilmi likten dolayı haketti i ilgiyi görememektedir. Bu çalı manın amacı, yapıyı tarihi perspektif içindeinceleyip zmir konut mimarisi ba lamında ve Atatürk'le ili kisi çerçevesindede erlendirmek; de erleriyle korunarak ya atılması için öneriler geli tirmektir. Buamaç do rultusunda ilk olarak binanın mevcut durumunu saptamak için araziçalı ması yapılmı tır. Arazi çalı ması sonucu toplanan bilgilerle iki boyutlu bilgisayarortamında binanın rölöve çizimleri hazırlanmı , binayı tanımlayıcı metinleryazılmı tır. Analiz çizimleriyle binanın yapım tekni i ve malzemesi, strüktürelhasarları ve malzeme sorunları, de i imleri, özgün mimari elemanları ortayakonmu , bu çizimler ilgili metinlerle desteklenmi tir. Tarihsel ara tırma bölümünde,geç Osmanlı'da Modernle me, banliyöle me, zmir ve Kar ıyaka tarihi, klasik vemodernle me döneminde Türk Evi ve 19 yy.da zmir'deki konut mimarisiincelenmi tir. Tarihi ara tırma, kar ıla tırmalı çalı malar ve binadan gelen bilgilersonucunda yapının özgün durumunu gösteren restitüsyon çizimleri yapılmı tır.Yapının mimari ve tarihsel de eri, geçirdi i mekansal ve yapısal de i imler, yapısalsorunları ve içinde bulundu u çevrenin özellikleri göz önünde bulundurularak,ça da koruma kuramı çerçevesinde koruma önerisi geli tirilmi tir. Bu çalı masonucunda, 19 yy. zmir'in banliyösünde, büyük bir bahçe içinde konumlanmı ve birTürk ailesi tarafından yaptırılmı kö k yapısının mimari özellikleri ile ilgili ayrıntılıbilgi elde edilmi tir. Mimarlık tarihi ara tırmalarına katkı sa lamasının ötesinde, buçalı ma; koruma amaçlı uygulama projesinin hazırlanmasına veri sa layacaktır.Böylece, yapı ya atılarak gelecek ku aklara aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Name: Esra D PBURUNSchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: Architectural RestorationMajor: Architectural Restoration (Master)Title of Thesis: Conservatıon Project of Latife Hanım House in Kar ıyaka, zmirABSTRACTThe Latife Hanım House in Kar ıyaka, zmir is a built heritage which must beconserved because of its historical and architectural importance. It is a representativeof modernization in housing in the late Ottoman Period. It has historical significance,because Zübeyde Hanım, Atatürk?s mother, stayed here for a month and died here in1923, and also it was belonging to Latife Hanım, Atatürk?s only wife. The house hasproblems mainly stemming from lack of maintenance and abandonment. The aim ofthis study is to decipher the historical significance of the studied case with respect toAtatürk, to evaluate it as a part of the housing architecture in zmir experiencedduring late Ottoman modernization and also to present a conservation scheme so thatit can continue its living. The methodology involves site investigations, analysis of thestructural and architectural elements and their problems, archive research, literatureresearch and historical evaluation. The building is not only important because of itsrelation with Atatürk, but also because of its uniqueness a historical house. It is alarge programmed residence of a wealthy Turkish family with a large garden built atthe periphery of zmir, Kar ıyaka, and synthesizing traditional and modern designmanners of the 19th century. The detailed historical evaluation has made possiblepreparation of a sound restitution. Finally, intervention decisions with respect toethics of conservation, and measures for structural interventions and refunctioningdecisions are presented. The criterion of reliability of restitution is the basis ofreconstruction decisions. The cracks on the western wall stemming from earthquakesshould be urgently treated. The problem of dampness causing material decay shouldbe solved. Refunctioning of the house as a center of education and entertainment forwomen will continue the memories of the two women who were important forAtatürk.