Adölasanlarda pliometrik antrenman sırasında farklı geri bildirim türleri ile farklı koşullardaki algı reaksiyon sürelerinin incelenmesi
The investigation of perceptual reaction times under different conditions with various types of feedback during plyometric training in adolescents
- Tez No: 965388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKAN BAYRAKDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, adölesan bireylerde pliometrik antrenman sürecinde uygulanan farklı dönüt türlerinin (olumlu ve olumsuz dönüt) algı ve reaksiyon süresi üzerindeki etkilerini çeşitli koşullar altında incelemektir. Çalışma, her biri 12 katılımcıdan oluşan iki grup olmak üzere toplam 24 adölesan birey ile yürütülmüştür. Her iki gruba da sekiz hafta boyunca, haftada iki gün olmak üzere, standartlaştırılmış pliometrik antrenman programı uygulanmıştır. Antrenman öncesi ve sonrası dönemlerde katılımcıların reaksiyon süreleri, Light Trainer reaksiyon testi aracılığıyla ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar, dönütün içeriği kadar zamanlamasının da nörokognitif performans üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, antrenmanlarda kullanılan dönüt türlerinin sistematik bir şekilde planlanmasının, özellikle gelişim çağındaki bireylerin motor ve bilişsel performanslarını desteklemede önemli bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, spor bilimleri alanında pliometrik antrenmanlara yönelik dönüt uygulamalarını yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda bilişsel süreçler açısından da ele alarak literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of different types of feedback (positive and negative) applied during a plyometric training process on perception and reaction time under various conditions in adolescent individuals. The study was conducted with a total of 24 adolescents, divided into two groups of 12 participants each. Both groups followed a standardized plyometric training program two times a week for eight weeks. Reaction times of the participants were measured using the Light Trainer reaction test before and after the training period. The results indicate that not only the content but also the timing of the feedback has a decisive effect on neurocognitive performance. In this context, it is thought that systematically planning the types of feedback used during training can play an important role in supporting the motor and cognitive performance of individuals, especially during developmental stages. This study makes an original contribution to the literature by addressing feedback applications in plyometric training not only from a physical perspective but also in terms of cognitive processes within the field of sports sciences.