Derailment risk analysis, monitoring and management at railway turnouts
Demiryolu makaslarında raydan çıkma risk analizi, izleme ve yönetimi
  1. Tez No: 965396
  2. Yazar: SERDAR DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKDİRAT KAEWUNRUEN, PROF. DR. MİN AN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Yönetim Bilişim Sistemleri, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Management Information Systems, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Birmingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 592
Özet
Tezin genel amacı, demiryolu sektörü için uygulanabilir olan, bir dizi yenilikçi Bayesyen tabanlı matematiksel model geliştirmektir. Dolayısıyla, bu tez sektör için kaçınılmaz olarak geliştirilecek olan Yapay Zekâ (Artificial Intelligence) Risk Yönetimi ve Güvenlik Standartlarının bir unsuru olacağı veya bunlara zemin hazırlayacağı varsayılmaktadır. Tez, öncelikli olarak demiryolu makas sistemlerinde meydana gelen raydan çıkmalara ilişkin karar verme süreçlerini destekleyen uygulamalara odaklanmaktadır. İlk hedef, raydan çıkmaya neden olan risk faktörlerini belirlemek, değerlendirmek ve önceliklendirmektir; ikinci olarak, bu itici faktörler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve göstermek; son olarak ise, Bayesyen ağlarının risk modelleme sürecini daha şeffaf ve tutarlı hale getiren sezgisel bir modelleme aracı olarak gelecekteki kullanımını göstermektir. Belirtilen hedeflere ulaşmak için bu tez, nitel veya nicel yöntemler ya da her ikisinin kombinasyonunu kullanan çeşitli yenilikçi metodolojik yaklaşımlar üzerine kurulmuştur. Risk analizinde uygun yöntemleri yorumlamak ve derinlemesine anlamak için kapsamlı bir literatür taraması yapılmış, ayrıca bileşen arızaları, insan hataları ve çevresel etkiler konularında beş özgün çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmalar, demiryolu sektöründe raydan çıkmaya neden olan faktörleri ölçmek, sıralamak, kategorize etmek ve belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Önerilen yenilikçi metodolojiler, MATLAB ve R kodlarıyla birlikte tanıtılarak, demiryolu makasları için risk analizini, izlemeyi ve yönetmeyi amaçlayan geliştirilmiş bir çerçevede kullanılmak üzere sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The general objective of the thesis is to develop a number of novel Bayesianbased mathematical models that are applicable for the railway sector. Hence, it is assumed that the thesis will be an element of, or facilitate future AI (Artificial Intelligence) Risk Management and Safety Standards, which will inevitably be developed for the sector. The thesis primarily concentrates on applications that support decision-making processes, related to derailments at railway turnout system. The first objective is to determine, evaluate and prioritise the risk factors that cause derailments; secondly, it will identify and demonstrate the relationship among these driving factors; and finally, it will show the prospective usage of Bayesian networks as an intuitive modelling instrument that makes the process of modelling risk more transparent and consistent. In order to achieve the aforementioned objectives, this thesis is established on various novel methodological approaches using either qualitative or quantitative methods, or a combination of the two. A comprehensive review is conducted in order to interpret and acquire an in-depth understanding of suitable methods of analysing risk in addition to five original studies on the subjects of component failures, human errors and the environmental impact to measure, rank, categorise, and identify the factors that cause derailment in the railway sector. The proposed novel methodologies in addition to their MATLAB and R codes are introduced for utilisation in a developed framework for analysing, monitoring and managing risk for railway turnout.