Mekaniksel hamur geliştirme yönteminin ekmek özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 35146
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERTUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Ülkemizde, bütün hamur hazırlama metotları içinde en ekonomik ve süratli metot olarak bilinen Kısa Süreli Hamur Metotları (KSHM) ve buna bağlı olarak hamurun mekanik olarak olgunlaştırılması fazla uygulanan ve bilinen bir yöntem değildir. Bu araştırmanın amacı; Kısa Süreli Hamur Yöntemiyle ekmek üretiminde, farklı yoğurucu devri ve ana fermantasyon sürelerinde, değişik seviyede oksidant kullanımı ile optimum kombinasyonun belirlenmesi ve en uygun sonucun elde edilmesidir. Araştırmada ele alınan faktörler; farklı yoğurucu devri (80 devir/dak.'lı normal yoğurucu, 1500 devir/dak. ve 3800 devir/dak.'lı hızlı yoğurucu), farklı ana fermantasyon süreleri (0, 15, 30 dak.) ve üç ayrı potasyumbromat seviyesi (30, 60, 75 ppm) ile üç ayrı L-Askorbikasit seviyesi (30, 60, 75 ppm) şeklindeki oksidant uygulamasıdır. Ekmek pişirme denemeleri 2 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Bu çalışmada unun, farinograf özellikleri (su kaldırma kapasitesi gelişme süresi, stabilite, Mixing Tolerence Index (MTI), yumuşama derecesi) ve ekstensograf özellikleri (hamurun uzama yeteneği, hamur mukavemeti, hamur enerjisi, tepe yüksekliği, oran sayısı) ile ekmek özellikleri (ağırlık, hacim, spesifik hacim, gözenek, tekstür, ekmek içi ve kabuk rengi ile 24 ve 72 saatlik ekmek içi sertlikleri) değerlendirilmiştir. tstatistiki analiz sonuçlarına göre; 1500 devir/dak. lık hızlı yoğurucuda ekmek hacmi ve spesifik hacim önemli bir şekilde artmış, 24 ve 72 saat sonunda ölçülen ekmek içi sertliğindeki artış durmuştur. 30 dak. ana fermantasyon süresi ve 75 ppm KBrC>3 uygulamasında benzer sonuç elde edilmiştir. Fermantasyonun uygulanmadığı (0 dak. ana fermantasyon süresi) ekmeklerde bayatlama daha hızlı olmuştur. En iyi ekmek içi rengi ise hızlı yoğurucu I. devrinde (1500 devir/ dakika) ve 75 ppm L- Askorbikasit (L-AA) seviyesinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Short-time breadmaking methods, known most economically and faster among all preparation methods of dough, and mechanically dough development methods are not used commonly in Turkey. The purpose of this study was to figure out optimum combination with treating different levels of oxidants at different mixer rotation and main fermentation time in production of bread by using short time breadmaking methods. The factors in the research were the different rotation of the mixers (low speed mixing with 80 rpm and a high speed mixing faster mixer with 1500 and 3800 rpm), different main fermentation durations (0, 15, 20 min.), and three different potassium-bromate levels (30, 60, 75 ppm), and three different levels of L-Ascorbic acid (30, 60, 75 ppm) were used as oxidants. Bread baking experiments were designed with two replications. Farinograph properties of flour (absorption, development time, stability, mixing tolerance index (MTI), softening) and extensograph characteristics (extensibility, dough resistance, dough energy, maximum resistance, ratio) were analyzed, and bread traits (weight, volume, specific volume, grain, texture, crumb and crust color and crumb firmness after 24 hours and 72 hours) were also examined as parameters. According to statistical analysis results, bread volumes and specific volumes were considerably increased by using high speed mixer (1500 rpm), and crumb firmness measured after 24 and 72 hours was stopped. Similar results were taken in 30 minutes of main fermentation time with treating 75 ppm of potassium-bromate. In case of not applying fermentation on bread (0 min. main fermentation time), the firmness rate was found faster than others. The best crumb color intensity was determined, when the first stage of the faster mixer (1500 rpm) used and L-ascorbic acid with 75 ppm applied.