Değişik elma çeşitlerinin masa aşısı ile çoğaltılmaları üzerine bir araştırma
- Tez No: 11174
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT MEHMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
-55- 7. ÖZET Bu çalışma, 1987 yılında Ondokuz Mayıs üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Koleksiyon Bahçesindeki dört yaşlı elma çeşitlerinin (Golden Delicious, Starking Delicious, Starkspurgolden Delicious ve Amasya) yıllık sürgünlerinden alınan kalemlerle, dört ayrı dönemde (Ekim, Kasımı Aralık ve Ocak) çöğür anaçları üzerine iç mekanda dilcikli aşı metodu kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada iç mekanda aşıların tutma durumları, dış mekanda ise aşılı bitkilerin yaşama ve sürgün boyu gelişimleri incelenerek, bu çeşitlerin masa aşısı ile çoğaltılabilirliği ortaya konmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre ; aşı tutma bakımın dan aşı yapma dönemleri ve denemeye alınan çeşitler arasında önemli bir fark bulunamamıştır. Buna rağmen en yüksek aşı tutma oranı Kasım dönemi (% 87.5) aşılarından, en düşük aşı tutma oranı ise Aralık dönemi (.% 81. 2?) aşılarından elde edilmiştir. Çeşitler içerisinde en yüksek aşı tutma oranını % 92.5 ile Amasya çeşidi göstermiştir. En düşük aşı tutma oranı ise % 81.25 ile Starking Delicious ve Starkspurgolden Delicious çeşitlerin de görülmüştür. Golden Delicious çeşidi ise % 83. 12 tutma oranı ile bu çeşitler arasında yer almıştır. Aşılı bitkilerin arazideki yaşama durumları aşı yapma dö nemlerine göre önemli farklılıklar göstermiştir. En yüksek yaşama oranı Ocak dönemi aşılarında (%75.6) görülürken, en düşük yaşama oranı Ekim dönemi aşılarında (% 26.25) görülmüştür. Denemeye alınan çeşitlerin sürgün gelişimleri arasındaki fark, önemli ' olmuştur. En yüksek ortalama sürgün boyu gelişimi Starkspurgolden Delicious (13.5cm) çeşidinde görülürken ; en düşük sürgün boyu gelişimi Amasya çeşidinde (6.0 cm) bulunmuştur. Sürgün boyu gelişimi bakımından aşı yapma dönemleri arasındaki fark önemsiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
-5'7- 8. SUMMARY In this study, University of Ondokuz Mayıs, Agricultural Faculty Depatlment of Horticulture in 1987, cuttings for graf ting were taken from four-year age apple varieties (Golden Delicious, Starkiag Delicious, Starkspurgolden Delicious and Amasya), four different period (October, November, December and January). These cuttings for grafting were used on seedling rootstocks under controlled conditions by using the method of tanque graft. Besides in this study the success of taken graft, under controlled conditions the survival of it and the develop ment of the length of the shoot, out of controlled conditions were investigated. The results obtained from this investigation, the statis- ticsally success of taken graft wasn't found significant bet ween the grafting times. Although, the percentage of the highest taken graft in November (87.5 %), the least taken graft in December (81.25) was obtained. The percentage of the highest taken graft was obtained at Amasya variety with (92.50 %). The percentage of the least taken graft was found at Starking Delicious and Starkspurgol den Delicious varieties with (81.25 %). Golden Delicious variety was appeared between these varieties with (83.20 %). For the survival of the grafted plants according to graf ting time was found significant differences the percentage of the highest survival in January with (75.62 %), the least survival in October with (26.25 %) was obtained. The statisticsally among the development of shoot length of varieties different was found significant, the highest average of shoot length at Starkspurgolden Delicious with (13.5 cm) but the least at Amasya variety with (6.0 cm) was observed. The development of shoot length the difference of among the grafting period was found unimportant.