Neoadjuvan kemoterapi alan over kanseri hastalarında gelişen venöz tromboembolik olayların retrospektif olarak araştırılması
A retrospective investgation of venous thromboembolic events in ovarian cancer patients receiving neoadjuvant chemotherapy
- Tez No: 965399
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SELÇUK TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
İleri evre over kanseri nedeniyle neoadjuvan kemoterapi (NACT) uygulanan 201 hastayı inceleyen retrospektif kohortta toplam VTE insidansı %21,4; tanıda %4,5, NACT döneminde %4,1 ve uzatılmış kemoterapi döneminde %10,9 izlenmiştir. Toplamda düşük molekül ağırlıklı heparin (DMAH) profilaksisi oranı %76,6 olup; uygulama %54,2 tanı anında, %19,3 NACT döneminde, %0,9 adjuvan dönem ve %0,9 uzatılmış kemoterapi döneminde başlanmıştır. Postoperatif 30 günlük rutin dışında hiçbir basamakta profilaksi almayan %24,3'lük bir kesim mevcuttur. NACT döneminde VTE gelişen 7 olguya odaklı tek değişkenli analiz, DMAH profilaksisinin koruyucu etkisini açıkça desteklemektedir: profilaksi almayanlarda VTE anlamlı derecede daha sıkken (p=0,004), profilaksi verilenlerde nadirdir. VTE ile ilişkili diğer güçlü göstergeler; Khorana skoru ≥3 (p<0,001), ECOG ≥2 (p=0,041), Hb <10 g/dL (p<0,001), NLR ≥3 (p=0,019), ES (p=0,011) ve TDP/kriyopresipitat replasmanı (p=0,009) olarak belirlenmiştir. Literatürden farklı biçimde VKİ <25 olanlarda risk yüksekti (p=0,004). Histolojik alt tip, evre, CA-125 düzeyi, albümin, trombosit gibi değişkenlerde bu düzeyde bir ilişki izlenmemiştir. Bu bulgular, ileri evre over kanserinde DMAH profilaksisinin özellikle NACT sürecinde, adjuvan ve uzatılmış kemoterapi döneminde yetersiz uygulandığını ortaya koymaktadır. Klinik açıdan, risk faktörlerinin (yüksek Khorana skoru, ECOG ≥2, anemi, yüksek NLR, transfüzyon öyküsü, düşük VKİ) dinamik olarak yeniden değerlendirilmesi ve yalnızca postoperatif döneme sınırlı kalmayan, faz-spesifik ve gerektiğinde uzatılmış profilaksi stratejilerinin benimsenmesi, VTE morbiditesini azaltmaya aday görünmektedir. Bu nedenle, dinamik risk tabakalama (her basamakta Khorana, ECOG, Hb, NLR, VKİ, yakın dönem transfüzyon, asit/plevral efüzyon) ile hedeflenmiş ve süre açısından uzatılmış profilaksi stratejileri öne çıkmalıdır. Sonuç olarak, tek merkezli seride DMAH profilaksisi, VTE'yi azaltma potansiyelini özellikle NACT ve sonrası için ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In a retrospective cohort of 201 patients with advanced ovarian cancer who received neoadjuvant chemotherapy (NACT), the overall incidence of venous thromboembolism (VTE) was 21.4%: 4.5% at diagnosis, 4.1% during NACT, and 10.9% during extended chemotherapy. The overall rate of low molecular weight heparin (LMWH) prophylaxis was 76.6%; initiation occurred at diagnosis in 54.2%, during NACT in 19.3%, in the adjuvant phase in 0.9%, and in extended chemotherapy in 0.9%. A total of 24.3% received no prophylaxis beyond the routine postoperative 30-day period. Univariate analysis of the seven VTE cases during NACT strongly supported the protective effect of LMWH prophylaxis: VTE was significantly more frequent in patients without prophylaxis (p=0.004), while rare in those receiving it. Additional predictors of VTE included Khorana score ≥3 (p<0.001), ECOG ≥2 (p=0.041), hemoglobin <10 g/dL (p<0.001), NLR ≥3 (p=0.019), transfusion of red blood cell suspension (p=0.011), and transfusion of fresh frozen plasma/cryoprecipitate (p=0.009). Unlike prior reports, patients with body mass index (BMI) <25 had higher risk (p=0.004). No significant associations were found with histologic subtype, stage, CA-125, albumin, or platelet count. These findings demonstrate that LMWH prophylaxis is insufficiently implemented beyond the postoperative setting, particularly during NACT, adjuvant, and extended chemotherapy. Clinically, dynamic reassessment of risk factors (high Khorana score, ECOG ≥2, anemia, elevated NLR, transfusion history, low BMI) and adoption of phase-specific and, when necessary, extended prophylaxis strategies could mitigate VTE morbidity. Dynamic risk stratification—integrating Khorana score, ECOG, hemoglobin, NLR, BMI, recent transfusion, and ascites/pleural effusion at each stage—should guide targeted and prolonged prophylaxis. In conclusion, this single-center series highlights the potential of LMWH prophylaxis to reduce VTE, particularly during and after NACT.