Eksponansiyel fonksiyon metodu üzerine bir çalışma
A study on the exponential function method
  1. Tez No: 965398
  2. Yazar: RUHAN KESKİNKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANFER TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Farklı disiplinlerde modellenen bazı problemler kısmı kısmi diferansiyel denklemlerle temsil edilir. Literatürde çalışılan bu kısmi diferansiyel denklemlerin çoğu doğrusal olmayan denklemlerdir. Eğer bu doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin bir çözümü veya çözümleri varsa, bu çözüme veya çözümlere ulaşmak çok önemlidir. Bu kısmi diferansiyel denklemlerin yaklaşık veya kesin çözümlerini bulmak için literatürde çeşitli yarı analitik yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de exp fonksiyon yöntemidir. exp fonksiyon yöntemi veya exp yöntemi CDGSK denklemi, KdV benzeri denklem ve JM doğrusal olmayan diferansiyel denklemlere uygulanarak istenen yaklaşık çözüm veya kesin çözümler elde edildi. Son olarak, elde edilen çözüm veya çözümlerin iki boyutlu, üç boyutlu ve kontur grafikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some problems modeled in different disciplines are represented by partial differential equations. Most of these partial differential equations studied in the literature are nonlinear equations. If there is a solution or solutions to these nonlinear partial differential equations, it is very important to reach this solution or solutions. There are various semi-analytical methods in the literature to find approximate or exact solutions of these partial differential equations. One of these methods is the exp function method. The exp function method or exp method is applied to CDGSK equation, KdV alike equation and JM nonlinear differential equations to obtain the desired solution or solutions. Finally, two-dimensional, three-dimensional and contour graphs of the obtained solution or solutions are given.