Spor bilimcilerin gözünden kadınların egzersiz ve spora katılımı
Women's participation in exercise and sports from the perspective of sport scientists
- Tez No: 965404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmanın amacı, kadınların egzersiz ve spora katılımı olgusunu“engeller”ve“çözüm önerileri”kapsamında spor bilimcilerin perspektifinden anlamaktır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni tercih edilmiştir. Araştırmaya amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitleme örneklemesine göre belirlenen dokuz (9) öğretim elemanı gönüllü olarak katılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Spor bilimcilere göre kadınların egzersiz ve spora katılımını engelleyen faktörler; toplumsal ve kültürel faktörler (toplumsal algı ve cinsiyet rolleri, ailevi sorumluluklar, toplumsal baskı, ataerkil toplum yapısı), sosyo-ekonomik faktörler (ekonomik özgürlük, bölgesel farklılıklar, tesis imkanları, maddi imkansızlıklar, çalışma saatleri, medyanın rolü) ve bireysel faktörler (bilgi ve farkındalık eksikliği, fiziksel görünüm kaygısı, spor alışkanlığı olmaması, biyolojik faktörler) temalarından kaynaklanmaktadır. Kadınların egzersiz ve spora katılımını artırmak için sunulan çözüm önerileri ise eğitim ve bilinçlendirme (toplumsal algıyı dönüştürme, cinsiyetçi bakış açısını değiştirme, eğitim kurumlarında sporu teşvik etme), sosyal destek mekanizmaları oluşturma (sosyal çevrenin desteğini sağlama, kadın dayanışmasını pekiştirme), spor tesisleri ve imkanları (kadınlara yönelik alanlar oluşturulması, erişim ve güvenliği iyileştirme, düşük maliyetli veya ücretsiz imkanların sunulması, tesis donanımlarının iyileştirilmesi), teşvik ve motivasyon (güzellik algısını egzersiz ve sporla ilişkilendirme, medyanın rolünü artırma ve başarıları ödüllendirme, kadınlarının spordaki temsilinin artırılması), spor eğitimi ve antrenörlük (nitelikli antrenör sayısını artırma) ve spor politikaları ve yönetim (kadınların spora katılımını destekleyen politikalar geliştirmek) temalarıyla ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to understand the phenomenon of women's participation in exercise and sports from the perspective of sports scientists within the scope of“barriers”and“solution suggestions”. In the study, phenomenological design, one of the qualitative research methods, was preferred. Nine (9) instructors who were determined according to maximum variation sampling, one of the purposeful sampling methods, voluntarily participated in the study. The data were collected through a semi-structured interview form prepared by the researcher based on expert feedback. The data obtained in the study were analyzed by content analysis. According to sports scientists, the factors that prevent women from participating in exercise and sports are social and cultural factors (social perception and gender roles, family responsibilities, social pressure, patriarchal social structure), socio-economic factors (economic freedom, regional differences, facility opportunities, financial impossibilities, working hours, the role of the media) and individual factors (lack of knowledge and awareness, concern about physical appearance, lack of sports habits, biological factors). The suggested solutions to increase women's participation in exercise and sports are education and awareness-raising (transforming social perception, changing sexist perspectives, promoting sports in educational institutions), creating social support mechanisms (ensuring the support of the social environment, reinforcing women's solidarity), sports facilities and opportunities (creating areas for women, improving access and safety, low-cost or free facilities, improving facility equipment), incentives and motivation (linking the perception of beauty to exercise and sport, increasing the role of the media and rewarding achievements, increasing women's representation in sport), sports education and coaching (increasing the number of qualified coaches), and sports policy and governance (developing policies that support women's participation in sport).