Multipl sklerozlu hastalarda bir dakika otur kalk testinin geçerliği ve güvenirliği
Validity and reliability of the one-minute sit-to-stand test in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 965403
  2. Yazar: SOHRAB AZAMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CEYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Multipl Skleroz (MS) merkezi sinir sisteminde çoğunlukla miyelin kaybı ve sklerotik plak oluşumuyla karakterize demiyelizan bir nörodejeneratif hastalıktlır. Etiyolojisi tam olarak bilinmemekle beraber daha çok orta yaşlı insanlarda görülür. En yoğun 20-40 yaş aralığında olmakla beraber kadın cinsiyetinde erkek cinsiyetine kıyasla 2,5 kat daha sık görülür. Bir dakika otur kalk testi (BDOKT) alt ekstremite fonksiyonelliğini ölçmek için kullanılan uygulaması kolay, güvenli, ucuz bir ölçektir. MS hastalığında alt ekstremite tutulumu ve sekonder olarak genel vücut tutulumuna bağlı olarak ambulasyon problemlerine sıklıkla rastlanılmaktadır. MS hastaları çabuk yorulmaları nedeniyle yüksek tempolu egzersiz ve uzun süren fonksiyonel testler esnasında zorlanmaktadırlar. Dolayısıyla bu hastaların fonksiyonel düzeylerini ölçerken kısa süreli testler seçilmelidir. Güncel literatürde MS hastalarında BDOKT kullanılan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Dolayısıyla bu çalışmada MS hastalarının fonksiyonelliğini ölçmeyi kolaylaştıracak olan BDOKT ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik düzeyi test edilecektir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a demyelinating neurodegenerative disease characterized by myelin loss and sclerotic plaque formation in the central nervous system. Although its etiology is not fully known, it is more common in middle-aged people. It is most common in women compared to men, with a prevalence of 20-40 years. The one-minute sit-to-stand test (SST) is an easy-to-apply, safe, and inexpensive scale used to measure lower extremity functionality. Ambulation problems are frequently encountered in MS due to lower extremity involvement and secondary general body involvement. MS patients have difficulty during high-intensity exercises and long-term functional tests due to their rapid fatigue. Therefore, short-term tests should be selected when measuring the functional levels of these patients. No study using SST in MS patients has been found in the current literature. Therefore, the validity and reliability level of the SST scale, which will facilitate the measurement of the functionality of MS patients, will be tested in this study.