Genç yetişkinlerde ayak biyomekaniği ile alt ekstremite kas mekanikleri, denge ve güç arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between foot biomechanics and lower extremity muscle mechanics, balance, and strength
  1. Tez No: 965405
  2. Yazar: MELİS DESTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA AZİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, genç yetişkinlerde ayak biyomekanikleri ile alt ekstremite kas mekanikleri, anaerobik güç ve denge arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nde öğrenim gören toplam 56 lisans öğrencisi dahil edildi. Her bir katılımcının kalkaneotibial açı ölçümleri, naviküler düşme testi, ayak uzunluğu ve metatarsal genişlik ölçümleri alındı. Kas mekanik ölçümleri MyotonPRO (MYOTON AS, Tallinn, Estonia) cihazı ile katılımcıların her iki alt ekstremitesi de dahil edilerek gerçekleştirildi. Statik denge Flamingo Denge Testi (FDT), statik ve dinamik denge Korebalance Denge Testi (KDT), ayak postürü Ayak Postür İndeksi (APİ), anaerobik güç ise dikey sıçrama testleriyle değerlendirildi. Çalışmanın bulgularına göre genç yetişkinlerde Ayak Postür İndeksi ile kas mekanik ölçümleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken (p>0,05), Flamingo Denge Testi ile Ayak Postür İndeksi ve Korebalance Denge Testi ile Flamingo Denge Testi arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler vardı.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between foot biomechanics, lower extremity muscle mechanics, anaerobic power, and balance in young adults. A total of 56 undergraduate students from Bandırma Onyedi Eylül University participated in the study. The measurements of each participant's calcaneotibial angle, navicular drop test, foot length, and metatarsal width were recorded. Muscle mechanical measurements were performed using the MyotonPRO (MYOTON AS, Tallinn, Estonia) device, including both lower extremities of the participants. Static balance was assessed using the Flamingo Balance Test (FDT), while static and dynamic balance were evaluated using the Korebalance Balance Test (KDT). Foot posture was assessed with the Foot Posture Index (FPI), and anaerobic power was measured with vertical jump tests. According to the study's findings, no statistically significant relationship was found between the Foot Posture Index and muscle mechanical measurements in young adults (p>0.05).