Türk minyatür sanatında güncel yaklaşımlar ve sanatsal üretimler
Current approaches and artistic productions in Turkish miniature art
- Tez No: 965436
- Danışmanlar: PROF. RUHİ KONAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türk minyatür sanatının tarihsel sürecine baktığımızda 18. yüzyılın ikinci yarısından 20. yüzyılın ilk çeyreğinin ortasına kadara gelişen süreçte belirgin bir duraklama yaşadığını, A. Süheyl Ünver'in çabaları sayesinde Türk minyatür sanatının yeniden gündeme geldiğini söyleyebiliriz. Gelişen süreçte Cahide Keskiner, Ülker Erke, Ömür Faruk Atabek, Nusret Çolpan, Ömür Koç, Taner Alakuş, Özcan Özcan ve Ruhi Konak gibi öncü sanatçıların, yetiştirdiği öğrencileri ile günümüze kadar yeni üslup ve yeni kurgu biçimleriyle geldiğini söyleyebiliriz. Öncü sanatçıların Türk minyatür sanatına katkı sağlamalarının yanı sıra öğrencileri tarafından belirli üslupların sürdürüldüğünü görmekteyiz. Bu üslupların kendi içerisinde çeşitlenmesi ile birlikte geleneksel Türk resmini geliştiren ve geleneksel Türk resmini bozan durumlarda söz konusudur. Bir yandan klasik tarzda özgün eserler üretenler, bir yandan modern söylemler bağlamında kurgudan uzaklaşan çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle günümüzde geleneksel Türk resmine ilişkin tasarımlara bakıldığında tasarım, kurgu, kompozisyon, teknik vs. açıdan belirli bir ortak yaklaşımın varlığından söz edilemez. Güncel sanat ortamında geleneksel Türk resmini“modern”söylemler ile yorumlama-sentez-kolajcı bir tavırla temellük ettiren çok fazla sanatçı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra farklı malzemeler, farklı sergileme yöntemleriyle izleyici ile buluşturan çalışmalarda bulunmaktadır. Bu tez kapsamında Türk minyatür sanatının güncel durumu ele alınmış, Türk minyatür sanatına ilişkin sanatsal çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look at the historical process of Turkish miniature art, we can say that there was a significant pause in the process that developed from the second half of the 18th century to the middle of the first quarter of the 20th century, and thanks to the efforts of A. Süheyl Ünver, Turkish miniature art came to the agenda again. In the developing process, we can say that pioneering artists such as Cahide Keskiner, Ülker Erke, Ömür Faruk Atabek, Nusret Çolpan, Ömür Koç, Taner Alakuş, Özcan Özcan and Ruhi Konak have come to the present day with new styles and new forms of fiction with their students. In addition to the contribution of pioneering artists to the Turkish miniature art, we see that certain styles are continued by their students. Along with the diversification of these styles within themselves, there are situations that improve traditional Turkish painting and disrupt traditional Turkish painting. On the one hand, there are those who produce original works in classical style, and however, there are works that move away from fiction in the context of modern discourses. Consequently, when we take a look at designs related to traditional Turkish painting Currently, we cannot refer to the existence of a common approach in terms of design, fiction, composition, technique, etc. In the contemporary art scene, there are many artists who appropriated traditional Turkish painting with“modern”discourses and an interpretation-synthesis-collageist attitude. In addition, there are works that bring them together with the audience with different materials and different exhibition methods. As part of this thesis, the current status of Turkish miniature art was discussed and artistic works related to Turkish miniature art were included.