Üniversite öğrencilerinde psikolojik esneklik ve algılanan sosyal destek ile klinik semptomlar arasındaki ilişkinin incelenmesi: Kişilik özelliklerinin aracı rolü
Examining the relationship between psychological flexibility, perceived social support and clinical symptoms among university students: The mediating role of personality traits
  1. Tez No: 965437
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE MUAZZEZ AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dengeli bir yaşam sürmenin ruhsal sağlık üzerindeki etkisi bilinmektedir ve kişilik özellikleri ile klinik semptomları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla psikolojik esneklik ve algılanan sosyal desteğin irdelenmesi önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında psikolojik esneklik ve algılanan sosyal destek ile klinik semptomlar arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kişilik özelliklerinin aracı rolünün ve bu kavramları nasıl etkilediklerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Araştırma nicel yöntem ve ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırma katılımcılarının belirlenmesinde kartopu ve basit rastgele örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Araştırmaya 395 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırma sonucunda, beş faktör kişilik özelliklerinden olan dışadönüklük ve yumuşak başlı olma, öz denetimlilik durumları ile ruhsal belirti tarama düzeyleri anlamlı ve negatif, Duygusal tutarsızlık durumlarıyla pozitif ilişki olduğu, deneyime açıklık durumlarıyla da ilişki olmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların algılanan sosyal destek ve psikolojik esneklikleri ile ruhsal belirtileri arasında negatif ilişkinin olduğu saptanmıştır. Algılanan sosyal destek ve psikolojik esneklik ile klinik semptomlar arasındaki ilişkide kişilik özelliklerinin tam aracı rolünün olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma bulguları ışığında genç ve ergen bireylerin ruh sağlıklarını koruma ve iyileştirme amacıyla kolay erişilebilir ve kapsayıcı ruh sağlığı hizmetleri sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of leading a balanced life on mental health is known and it is important to examine psychological flexibility and perceived social support in order to examine the relationship between personality features and clinical symptoms. In this thesis, in order to examine the relationship between psychological flexibility and perceived social support and clinical symptoms, it is aimed to reveal the mediating role of personality traits and how they affect these concepts. The research was conducted with quantitative method and relational screening model. Snowball and simple random sampling method was applied to determine the participants of the research. 395 university students participated in the study. As a result of the research, it was determined that there was a significant and negative relationship between extraversion and mildness, self-control and mental symptom screening levels, a positive relationship with neuroticism, and no relationship with openness to experience. It was determined that there was a negative relationship between the participants' perceived social support and psychological flexibility and their mental symptoms. It was concluded that personality traits have a full mediating role in the relationship between perceived social support and psychological flexibility and clinical symptoms. In the light of the research findings, it is recommended to provide easily accessible and inclusive mental health services to protect and improve the mental health of young and adolescent individuals.