CEA tespiti için elektrokimyasal immünosensörgeliştirilmesi
Development of electrochemical immunosensor for CEAdetection
- Tez No: 965440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, karsinoembriyonik antijenin (CEA) tespiti amacıyla elektrokimyasal bir immünosensör geliştirilmiştir. Bunun için öncelikle altın elektrot yüzeyinde 3-merkaptopropiyonik asit (MPA) ve 11-merkaptoundekanoik asit (MUA) karışımı ile tek tabaka oluşturulmuştur. Daha sonra elektrot yüzeyi sırasıyla 1-etil-3-(3-dimetilaminopropil) karbodiimid/N-hidroksisüksinimid (EDC/NHS), antiCEA ve sığır serum albumini (BSA) ile modifiye edilerek immünosensör hazırlanmıştır. Hazırlanan immünosensör için MPA/MUA oranı ile, MPA/MUA, EDC/NHS, BSA, anti-CEA ve CEA süreleri optimize edilmiştir. Elektrokimyasal ölçümler için diferansiyel puls voltametrisi kullanılmıştır. İmmünosensörün doğrusal aralığının 0.05-50 ng/mL, tespit limitinin ise 0.03 ng/mL olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an electrochemical immunosensor was developed for the detection of carcinoembryonic antigen (CEA). For this purpose, a monolayer consisting of a mixture of 3-mercaptopropionic acid (MPA) and 11-mercaptoundecanoic acid (MUA) was initially formed on the gold electrode surface. Subsequently, the electrode surface was sequentially modified with 1-ethyl-3-(3-dimethylaminopropyl) carbodiimide/N-hydroxysuccinimide (EDC/NHS), anti-CEA, and bovine serum albumin (BSA) for the preparation of the immunosensor. For the prepared immunosensor, the MPA/MUA ratio and the times of MPA/MUA, EDC/NHS, BSA, anti-CEA, and CEA were optimized. Differential pulse voltammetry was used for electrochemical measurements. The linear range of the immunosensor was determined to be 0.05-50 ng/mL, and the limit of detection was 0.03 ng/mL.