Bifidobacterium bifidum'un nöroblastoma hücre hattında antiproliferatif etkisinin araştırılması
Investigation of antiproliferative effect of Bifidobacterium bifidum on neuroblastoma cell line
  1. Tez No: 965503
  2. Yazar: ZÜLEYHA MUCUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL FATMA YARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bağırsak normal mikrobiyotasının bir üyesi olan Bifidobacterium bifidum'un (B. bifidum) yararlı sağlık etkileri yanında antikanserojenik etkiler sergilediğine dair bilimsel çalışmalar sınırlı da olsa umut vericidir. Bu bağlamda sunulan tez çalışmasında, B. bifidum supernatantının nöroblastoma hücre hattında hücre büyümesinin inhibisyonu üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Tez çalışmasında dört çalışma grubu oluşturuldu. Grup 1 (negatif kontrol grubu): Vasat ortamındaki nöroblastoma hücrelerine herhangi bir uygulama gerçekleştirilmedi. Grup 2, 3 ve 4'teki nöroblastoma hücrelerine B. bifidum supernatantı sırasıyla 24, 48 ve 72 saat boyunca uygulandı. Tüm uygulamalar dört tekrarlı gerçekleştirildi. Probiyotik bakteriyel supernatantın nöroblastom hücrelerinde sitotoksisitesini belirlemek için metiltiazoldifenil-tetrazolyum bromür testi uygulandı. B. bifidum'un antiproliferatif etkisinin belirlenmesinde hücre ölümü tespit enzim bağlı immünosorbent analiz kiti kullanıldı. Bulgular: Hücre sağkalımının negatif kontrol hücrelerinde % 100 olarak kabul edilerek diğer gruplardaki sonuçlar değerlendirildi. B. bifidum uyulanan nöroblastoma hücrelerinde 24.
Özet (Çeviri)
Objective: Although limited, scientific studies on the beneficial health effects and anticarcinogenic effects of Bifidobacterium bifidum (B. bifidum), a member of the normal intestinal microbiota, are promising. In this context, the aim of the presented thesis study was to investigate the effect of B. bifidum supernatant on cell growth inhibition in neuroblastoma cell lines. Materials and Methods: Four working groups were created in the thesis study. Group 1 (negative control group): No treatment was made to the neuroblastoma cells in the medium. B. bifidum supernatant was applied to neuroblastoma cells in groups 2, 3, and 4 for 24, 48, and 72 hours, respectively. All experiments were performed in four replicates. The Methylthiazoldiphenyl-tetrazolium bromide test was applied to determine the cytotoxicity of the probiotic bacterial supernatant in neuroblastoma cells. A cell death detection enzyme-linked immunosorbent assay kit was used to determine the antiproliferative effect of B. bifidum. Results: Cell survival was considered as 100% in the negative control results, and the results in other groups were evaluated. In B.