İstanbul'da satılan içme sularının bakteriyolojik yönden incelenmesi
The Bacteriological investigation of drinking water in İstanbul market
  1. Tez No: 48133
  2. Yazar: SERDAR MEHMET ALTINKUM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN M. TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
81 ÖZET Bu araştırma Nisan 1995-Ağustos 1996 tarihleri arasında ve farklı firmalar tarafından İstanbul'un çeşitli semtlerinde tüketime sunulan istasyon suları, pet şişeler, galonlar ve cam şişelerdeki 270 adet içme suyu örneği kullanılarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvarlarında yapılmıştır. İçme suyu örneklerinin Gıda Maddeleri Tüzüğü, Türk Standartları Enstitüsü'ne“T.S. 266 numaralı içme suyu standartlarına”uygun olup olmadıkları araştırılmıştır. İncelenen içme suyu örneklerinin %25.9'u ml'deki total bakteri sayımı, E. coli ihtiva etme, koliform bakteri sayısı ve termo toleran koliform içerme açısından bu standartlara uygun olmadıkları tespit edilmiştir. İncelenen içme suyu örneklerinde sorbitolü fermente eden Bifidobacteriumlara rastlanmamıştır. Aeromonas cinsi bakter, istasyon suyu örneklerinin %1 7.7' sinde, galon suyu örneklerinin %22.5'inde, cam şişe suyu örneklerinin %20'sinde tespit edilmiştir. Pet şişelerde ise bu bakterilere rastlanmamıştır. İncelenen tüm içme suyu örneklerinin %12.9'unda Aeromonas cinsi bakteriler izole edilmiştir. Elde edilen 36 Aeromonas susunun ise %66.6'sı A. hydrophila, %27.7'si A. caviae, %5.7'si A. sobria olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY This investigation has been conducted between April 95-august 95 in Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Microbiology and Clinical Microbiology laboratories using total 270 samples of drinking water that were collected from commercial sources in plastic containers, 3liters glass bottles and glass bottles or obtained directly from drinking water stations in different regions of Istanbul. All drinking water samples were investigated whether or not they were in accord to the regulations of nutritions substances and to the Instutie of Turkish Standarts TS 266 numbered Drinking Water Standarts". Twenty-five point nine percent of the investigated drinking water samples were found unsuitable in terms of total bacteria count in ml and E. coli, coliform bacteria fecal coliform content. Bifidobacterium that ferments sorbitole was not found in all drinking water samples. Aeromonas species were found in 17.7% of the drinking water stations, 22.5% of the water stored in 3 liters glass bottles and 20% of the drinking water samples in glass bottles. Only 12.9% of Aeromonas strains were found in all investigated drinking water samples. 66.6% of the 36 Aeromonas strains were found as A. hydrophila, 27.7% A. caviae and 5.7% as A. sobria.