Ordu Üniversitesi öğrencilerinin afet risk algısı ile anksiyete durumlarının incelenmesi
Examination of disaster risk perception and anxiety status of Ordu University students
  1. Tez No: 965539
  2. Yazar: MERVE NUR GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTEGÜL ÇORUH AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin afet risk algısı ile anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek, afet bilincine ilişkin mevcut durumu ortaya koymak ve müdahale alanlarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tasarımla yürütülen bu çalışma, 2023-2025 eğitim-öğretim yıllarında Ordu Üniversitesi'nde öğrenim gören 378 lisans öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, sosyodemografik bilgi formu, Üniversite Öğrencileri Afet Risk Algısı Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği ile toplanmış; analizler SPSS 23.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %70,4'ü kadındır ve çoğunluğu ikinci sınıf öğrencisidir. Sigara ve alkol kullanım oranları sırasıyla %34,7 ve %22,2'dir. Öğrencilerin büyük bölümü Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında kalmakta ve çoğunluğunun gelir düzeyi gideriyle denk düzeydedir. Öğrencilerin yaklaşık yarısında orta ve şiddetli düzeyde anksiyete saptanmıştır. Kadınlar, KYK yurdunda kalanlar, psikiyatrik öyküsü olanlar ve ailesinde ruhsal hastalık bulunan bireylerde anksiyete düzeyleri anlamlı şekilde daha yüksektir. Afet risk algısı; kadınlarda, sigara ve alkol kullanmayanlarda, geliri giderinden düşük olanlarda ve şehre bağlılığı düşük olan bireylerde daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, anksiyete düzeyi ile afet risk algısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Afet risk algısı, bireylerin anksiyete düzeylerini etkileyebilecek önemli bir faktördür. Üniversite öğrencilerine yönelik afet farkındalığını ve psikolojik dayanıklılığı artırıcı müdahale programları geliştirilmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the relationship between disaster risk perception and anxiety levels among university students, to reveal the current state of disaster awareness, and to identify potential areas for intervention. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 378 undergraduate students studying at Ordu University during the 2023–2025 academic years. Data were collected using a sociodemographic information form, the University Students Disaster Risk Perception Scale, and the Beck Anxiety Inventory. Statistical analyses were performed using SPSS 23.0. Results: Among the participants, 70.4% were female, and the majority were second-year students. The rates of cigarette and alcohol use were 34.7% and 22.2%, respectively. The majority of the students reside in dormitories operated by the Credit and Dormitories Institution (KYK), and most of them have an income level that is approximately equal to their expenses. Approximately half of the students were found to have moderate to severe levels of anxiety. Higher anxiety levels were observed among females, those residing in dormitories, those with a psychiatric history, and those with a family history of mental illness. Disaster risk perception was significantly higher among females, non-smokers, non-drinkers, individuals with lower income, and those with low or uncertain attachment to the city. A positive correlation was identified between anxiety levels and disaster risk perception. Conclusion: Disaster risk perception may be an influential factor on anxiety levels. It is recommended to develop intervention programs aimed at increasing disaster awareness and psychological resilience among university students.