İnternal mammaryan arterin skeletonize ve pediküllü çıkarma tekniklerinin postoperatif drenaj açısından karşılaştırılması
Comparison of skeletonized and pedicled extraction techniques of the internal mammary artery in terms of postoperative drainage
  1. Tez No: 965541
  2. Yazar: ALPER ERKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAAN KIRALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İnternal mammaryan arterin (İMA), koroner arter bypass cerrahisinde (KABC) kullanımı altın standart olarak devam etmektedir. Ateroskleroz gelişimine karşı direnci, koroner nativ damarla olan çap uyumu, açık kalımı arttıran ultrastriktürel yapısı bu greftin ilk tercih olmasının başlıca nedenlerindendir. Arteriyel bir greft olan İMA'nın pediküllü olarak mı, yoksa skeletonize olarak mı daha etkili olduğu halen tartışma konusudur. Bu tezin amacı, İMA serbestlenmesinde tercih edilen skeletonize ve pediküllü tekniklerin erken dönem sonuçlar, özellikle de ameliyat sonu kanamaya ve kan ürünleri transfüzyonuna olan etkisinin karşılaştırılmasıdır. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde 25 Haziran 2010 ile 30 Eylül 2010 tarihleri arasında, randomize olarak, pediküllü (Grup P; n = 163) veya skeletonize (Grup S; n = 54) İMA serbestlemesi yapılan 217 hastanın verileri prospektif olarak karşılaştırıldı. Grup P'deki ve Grup S'deki hastaların yaş ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (59.09 ± 10.51'e karşın 59.06 ± 10.18; p = 0.982). Pediküllü İMA serbestlemesi yapılan hastaların 131'i (%80.4), skeletonize İMA serbestlemesi yapılan hastaların 46'sı (%85.2) erkek idi (p = 0.429) Ameliyat öncesi veriler karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamakla beraber Grup S'deki hastalar daha kilolu idi (75.64 ± 13.68 kg'a karşın 80.22 ± 10.78 kg; p =0.026). Ameliyat sonrası toplam drenaj miktarı, skeletonize teknik ile İMA hazırlanmış hastalarda pediküllü teknik kullanılan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha az miktarda saptandı (850 ± 382.77 mL'ye karşın 1064.72 ± 537.88 mL; p = 0.007). Kan transfüzyonu ihtiyacı Grup S'deki hastalarda ileri derecede anlamlı şekilde daha az idi (1.50 ± 1.24 Ü'ye karşın 2.88 ± 2.29 Ü; p < 0.001). Her iki grup arasında derin sternal yara yeri enfeksiyonu açısından anlamlı bir fark olmamakla birlikte (%5.6'ya karşın %0; p = 0.077), Grup S'deki hastalarda derin sternal yara yeri enfeksiyonunun hiç görülmemesi dikkat çekici idi. Pediküllü teknikle İMA çıkarılan grupta 29 hastada (%17.9), skeletonize teknikle İMA çıkarılan grupta 3 hastada (%5.6) yüzeyel sternal yara yeri enfeksiyonu saptandı (p = 0.027). Her iki grup yoğun bakımda ve hastanede ortalama kalış süreleri açısından kıyaslandığında, Grup S'de ortalama yoğun bakım ünitesinde kalış süresi (1.98 ± 2.12 güne karşın 3.99 ± 5.07 gün; p = 0.005) ve hastanede kalış süresi (6.57 ± 2.37 güne karşın 9.72 ± 6.30 gün; p < 0.001) istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde kısa idi. İnternal mammaryan arter hangi teknikle çıkarılırsa çıkarılsın, erken dönemde mortal seyredebilecek komplikasyonlarla (vazospazm, diseksiyon, oklüzyon, gerilme, vs.) karşılaşılma açısından farklılık göstermemektedir. Ancak, skeletonize teknikle İMA çıkarılan hastalarda ameliyat sonrası dönemde daha az drenaj ve daha az kan transfüzyonu ihtiyacı görülmektedir. Skeletonize tekniğin bir değer avantajı, yoğun bakımda ve hastanede kalış sürelerinin daha kısa olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Internal mammary artery (IMA) has been used as gold standart in coronary artery bypass surgery (CABG) for years because of its resistance to atherosclerosis, compatibility to native coronary artery's diameter and special ultrastructural constitution. It is still a matter of discussion whether skeletonized or pedicled technique is more effective. The aim of this study is comparison of skeletonized and pedicled technique. Two hundred seventeen patients undergone isolated coronary artery bypass graft surgery were grouped according to harvesting technique of İMA (163 pedicled, Group P versus 54 skeletonized, Group S) between June 25th 2010 and September 30th 2010. Postoperative hemorrhage, number of blood transfused, operative and postoperative data were analysed prospectively. The average weight of patients is significantly higher in Group S (75.64 ± 13.68 kg versus 80.22 ± 10.78 kg; p = 0.026). Total average amount of drainage was significantly lower in Group S (850.00 ± 382.77 mL versus 1064.72 ± 537.88 mL; p = 0.007). Also number of blood transfused were significantly lower in Group S (1.50 ± 1.24 U versus 2.88 ± 2.29 U; p < 0.001). There was no significant difference between group P and group S according to incidence of deep sternal wound infection (p = 0.077). But it was noteworthy that there was no deep sternal wound infection in group S. The incidence of superficial wound enfection was higher in Group P (pedicled 17.9% versus skeletonized 5.6%, p = 0.027). Mean intensive care unit stay ( 3.99 ± 5.07 days versus, 1.98 ± 2.12 days; p = 0.005) and mean postoperative in-hospital stays (9.72 ± 6.30 days versus, 6.57 ± 2.37 days; p < 0.001) were significantly lower in group S. There is no significant difference between the skeletonized and the pedicled technique according to complications which may cause mortality (vasospasm, dissection, occlusion, distention, etc.) However, we observe less hemorrhage and less blood transfusion in patients that harvested skeletonized İMA's. When compared with pedicled technique, patients that were used skeletonized technique have shorter mean intensive care unit and in-hospital stays.