Tazemetostat'ın hepatoselüler karsinom hücrelerindeki etkisinin NF-κB yolağı üzerinden in vitro ve in siliko yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the effect of tazemetostat on hepatocellular carcinoma cells through the NF-κB pathway using in vitro and in silico methods
  1. Tez No: 965549
  2. Yazar: MERVE ESKİCİ GÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MATEM TUNÇDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Primer karaciğer kanseri, dünya genelinde altıncı sıklıkta ve üçüncü ölüm nedeni olarak kabul edilir; küresel olarak, hepatoselüler karsinom (HCC) bu vakaların yaklaşık %75'ini oluşturur. Çeşitli genetik ve epigenetik değişiklikler beraber sinyal yolaklarını etkileyerek karsinogenez sürecinde rol alır. Kanserde etkili bir yolak ise NF-κB/IKK olup hücre büyümesi, proliferasyon, differansiyasyon, canlılık, apoptoz gibi birçok biyolojik süreçle ilişkilendirilir ve bu süreçleri merkezi bir rolde düzenler. NF-kB'nın inhibisyonu kanser gelişimini engellerken aktivasyonu, dokuların invazyonuna ve metastazına yol açan epitel-mezenkimal geçiş (EMT) ile ilişkilendirilir. Bu tez çalışmasında, Tazemetostat uygulamasının HEPG2 (hepatoselüler karsinom) ve HUVEC hücrelerinin canlılık ile proliferasyonu üzerindeki etkisinin, MMP2 ve MMP9 genlerinin ve proteinlerinin ekspresyonun üzerindeki etkilerinin ve ilaçla NF-kB yolağının ilişkisinin araştırılması amaçlandı. EMT sürecinde aktif rol alan MMP2 ve MMP9 proteinlerinin miktar ölçümleri için immünositokimya metodu uygulandı. NF-kB ile Tazemetostat etkileşiminin ölçülmesi için moleküler yanaştırma, NF-kB aktivitesinin ölçülmesi için ELISA, qRT-PCR ile MMP2 ve MMP9 gen ekspresyonları analiz edildi. Moleküler yanaştırmada Tazemetostatın NF-kB p65 alt birimine negatif bağlanma enerjisi (kcal/mol) ile afinite gösterdiğine dair sonuç alındı. Tazemetostatın farklı dozları (5 µM, 12 µM, 30 µM, 60 µM ve 100 µM) HEPG2 ve HUVEC hücrelerinin proliferasyon ve canlılığını ve NF-κB p65 aktivitesini doza bağlı olarak azaltmış, HEPG2 hücrelerinde daha anlamlı ve belirgin bir azalma gözlenmiştir. Tazemetostatın 60 µM ve 100 µM dozları HEPG2 hücrelerinde, 100 µM dozu HUVEC hücrelerinde MMP-2 ve MMP-9 genleri ile MMP-2 ve MMP-9 proteinlerinin ekspresyonunu azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Primary liver cancer is considered the seventh most common and second leading cause of death worldwide; globally, hepatocellular carcinoma (HCC) accounts for approximately 75% of these cases. Several genetic and epigenetic alterations are involved in the process of carcinogenesis by affecting signaling pathways together. Tazemetostat is a drug developed for the inhibition of the histone methyltransferase EZH2, which can cause epigenetic changes when abnormal expression is involved. Another pathway implicated in cancer is NF-κB/IKK, which is associated with and plays a central role in regulating many biological processes such as cell growth, proliferation, differentiation, viability, apoptosis. Inhibition of NF-kB prevents cancer development, while its activation is associated with epithelial-mesenchymal transition (EMT) leading to invasion and metastasis of tissues. In this thesis, it was aimed to investigate the effect of tazemetostat on the viability and proliferation of HEPG2 (hepatocellular carcinoma) cells, the effects on the expression of MMP2 and MMP9 genes and the relationship between the drug and the NF-kB pathway. Immunocytochemistry was used to measure the levels of MMP2 and MMP9 proteins, which play an active role in the EMT process. Molecular docking was used to measure the interaction between NF-kB and Tazemetostat, ELISA was used to measure NF-kB activity, and qRT-PCR was used to analyze MMP2 and MMP9 gene expression. Molecular docking results showed that Tazemetostat exhibited affinity for the NF-kB p65 subunit with negative binding energy (kcal/mol). Different doses of Tazemetostat (5 µM, 12 µM, 30 µM, 60 µM, and 100 µM) reduced the proliferation and viability of HEPG2 and HUVEC cells and NF-κB p65 activity in a dose-dependent manner, with a more significant and pronounced reduction observed in HEPG2 cells. Doses of 60 µM and 100 µM of tazemetostat reduced the expression of MMP2 and MMP9 genes and MMP2 and MMP9 proteins in HEPG2 cells, while the 100 µM dose reduced the expression of MMP2 and MMP9 genes and MMP2 and MMP9 proteins in HUVEC cells.