The material forces of war: Agency of non-human entities in world war poetry
Savaşın maddesel kuvvetleri: Dünya savaşı şiirlerinde insan dışı varlıkların eyleyiciliğinin araştırılması
  1. Tez No: 965575
  2. Yazar: MELTEM TEKİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Ü. ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Geleneksel savaş şiiri yorumları sıklıkla insan öznesine odaklanır; askerlerin duyguları, travmaları ve milliyetçi duyguları ön plana çıkarılır. Ancak bu çalışma, savaş deneyimini ve edebi eserlerdeki yansımasını şekillendiren çamur, dikenli tel, sıçanlar, çürüyen cesetler, gaz ve siper çevresi gibi insan dışı varlıkların canlı birer madde olarak rollerini araştırarak insan merkezli paradigmayı sorgulamayı amaçlamaktadır. Tarihçiler savaş şiirinde doğa ve manzara temsillerini incelemiş olsalar da çamur, sıçan, dikenli tel, ceset ve gaz gibi maddesel unsurların aktif ve içe içe geçmiş özneler olarak şiirsel anlatıdaki yerini anlamada önemli bir boşluk bulunmaktadır. Bu çalışma, Rosi Braidotti, Jane Bennett, Serenella Iovino, Serpil Oppermann ve Karen Barad'ın kavramlarını temel alan yeni materyalizm ve maddeci ekoeleştiri kuramsal çerçeveleriyle, I. Dünya Savaşı şiirlerinde maddesel kuvvetleri ve indan dışı varlıkların eyleyiciliği konularını inceleyerek bu boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Bu tez, savaş alanındaki maddelerin edilgen değil, aksine hatıra, acı ve etki taşıyan anlatısal bir özne olduğunu savunmayı amaçlamaktadır. Bu maddeler, askerlerle çevreleri arasındaki etkileşimde önemli bir rol oynar ve savaşın nasıl algılandığını ve hatırlandığını belirler. Isaac Rosenberg, Wilfred Owen ve Siegfried Sassoon gibi savaş dönemi şairlerinin şiirleri üzerinden yapılan yakın okumalar, savaşın maddesel ortamının durağan bir sahne olmaktan ziyade askerlerin bedenlerini, algılarını ve dili etkileyen bir güç olduğunu ortaya koymaktadır. Cesetler manzaranın bir parçası haline gelirken, sıçanlar canlı ile ölü, insan ile insan dışı arasındaki sınırları aşar. Bu çalışma, savaş şiirinde insan olmayan unsurların etkinliğini vurgulayarak savaş edebiyatına yönelik ekolojik ve felsefi anlayışı genişletmektedir. Endüstriyel savaşın dehşetini yalnızca insan hafızasında değil, maddi evrenin dokusunda da iz bırakmış bir olgu olarak ele alır.
Özet (Çeviri)
Traditional interpretations of war poetry frequently focus on the human subject, emphasizing soldiers' emotions, traumas, and existential crises. However, this study seeks to challenge the human-centered paradigm by investigating how non-human entities—such as mud, barbed wire, rats, decomposing corpses, gas, and the trench environment—act as active agents in shaping wartime experience and literary expression. Although historians have investigated the representation of nature and landscape in war poetry, there is still a significant gap in understanding the agency of non-human matter such as mud, rats, barbed wire, corpses, and gas as storied and active participants in the war's poetic story. This study, which is based on the theoretical frameworks of new materialism and material ecocriticism, particularly on the concepts of Rosi Braidotti, Jane Bennet, Serenella Iovino, Serpil Oppermann, and Karen Barad, seeks to examine agency, meaning making, and materiality in World War I poetry and fills the gap. The theory contends that matter in the war zone is not inert, but rather storied, carrying memories, pain, and affect. It plays an important part in the interaction between soldiers and their surroundings, determining how war is perceived and remembered. Through close readings of poems by war poets or the era such as Isaac Rosenberg, Wilfred Owen and Siegfried Sassoon, this research demonstrates how the trenches' material landscape, far from being a static setting, exerts power on human bodies, perceptions, and language. Corpses become part of the landscape, and rats cross the line between living and dead, human and non-human. This study expands our ecological and philosophical understanding of war literature by emphasizing the agency of nonhuman factors in war poetry. It contends that reading war poetry via a materialist lens provides a more complete picture of how the horrors of industrial warfare are inscribed not only in human memory, but in the very fabric of the material universe.