Urla İskele Limanı'na kayıtlı ticari ığrıp teknelerinin av verimi üzerine araştırma
Investigation on the fishing yield of commercial coastal seine boats registered to Urla Iskele Harbour
- Tez No: 96561
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAŞİT GURBET
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET URLA İSKELE LİMANİ'NA KAYITLI TİCARİ IĞRIP TEKNELERİNİN AV VERİMİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA ERTOSLUK, Okan Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Anabil im Dalı Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr, Raşit GURBET Eylül 2000, 76 sayfa Bu çalışmada, İzmir Körfezi' nin Urla İskele ve adalar çevresindeki voli sahalarında çalışan ticari ığrıp teknelerinin ve kullandıkları takımların teknik özellikleri, avladıkları türlere ait yıllık av verimleri ve birim av güçleri tespit edilmiştir. Araştırma ile ilgili veriler, 1999 yılına ait Ocak, Şubat, Mart, Temmuz ve Ağustos aylarında balıkçı tekneleriyle operasyonlara katılarak ve tekne sahipleri ile yüz yüze yapılan görüşmelerle elde edilmiştir. Ticari ığrıp takımlarının aylara göre yıllık üretim miktar (kg) ve oranları (%) 1998 yılı Su Ürünleri Kooperatifi balıkçılık kayıtlarından sağlanmıştır. Iğrıp operasyonlarından sonra yakalanan bazı ekonomik türlerin boyları ölçülmüştür. Boy parametrelerinin su ürünleri sirkülerinde belirtilen ekonomik boy değerlerine göre uygun olup olmadığı tablo ve grafiklerle yorumlanmıştır. Urla İskele Limanı'na kayıtlı 12 ticari ığrıp teknesinin 1998-99 av dönemindeki yıllık toplam av veriminin 88 ton/yıl olduğu tespit edilmiştir. Av verimi içerisindeki 42 çeşit tür arasından % 92'lik pay ile en çok avlanan ekonomik türlerin; sardalya (Sardina pilchardus), kupez (Boops boops), izmarit {Spicara flexuosa), kalamar (Loligo vulgaris), tekir (Mullus surmuletus), ahtapot {Octopus vulgaris), barbun (Mullus barbatus), sarpa (Sarpa salpa) ve tirsi (Ahsa alosa) olduğu belirlenmiştir. Tekne başınaVI düşen birim av gücü miktarı 55 kg/gün olarak hesaplanmıştır. Ticari ığrıp takımlarının hepsinde 6.5 mm göz genişliğindeki katakulaların kullanılması nedeniyle avın yaklaşık olarak % 60'ını hedef olmayan türler ve ekonomik türlere ait yavru bireylerin, ancak % 40*ım ekonomik balıkların oluşturduğu bulunmuştur. Ayrıca ticari ığrıp takımlarının yıllık üretim değerinin de toplam 52.863.667.814 TL olduğu saptanmıştır. Urla İskele ve yöresinde kullanılan ticari ığrıp takımlarının toplam üretim miktarı içerisindeki pazarda satışa sunulan ekonomik türlerin büyük çoğunluğunun küçük bireylerden oluşması nedeniyle verimli olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca kıyı ekosistemine verdiği zararlar neticesinde bu avcılık yönteminin 2001 yılından itibaren tamamen yasaklanması görüşünü yapılan çalışma da desteklemektedir. Anahtar sözcükler : Urla İskele, ticari ığrıp ağları, birim av gücü.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT INVESTIGATION ON THE FISHING YIELD OF COMMERCIAL COASTAL SEINE BOATS REGISTERED TO URLA İSKELE HARBOUR ERTOSLUK, Okan MSc İn Department of Fisheries and Processing Technology Supervisor : Ass. Prof. Dr. Raşit GURBET September 2000, 76 pages In this study, commercial coastal seine boats working on fishing grounds around Urla İskele and islands placed in İzmir Bay and the technical characteristics of commercial coastal seine nets were revealed. Moreover annual fishing yield of species captured by the same boats and CPUE were carried out. The data were gathered from the operations made in 1999 January, February, March, July, August with fishing boats and face to face the interviews with the owners of the boats. For commercial coastal seine nets the annual production amounts (kg) and ratios (%) for each month were obtained from the documentations of 1998 fishery products cooperative. Lengths of some of the economic species from coastal seine operations were measured. With the help of tables and graphs, the length parameters offish were shown whether they were agreeable or not with the economic length values indicated in the circular (33/1) regulating commercial fisheries in seas and inland waters of Turkey. For 1998-99 fishing period, the annual total of the fishing yield of 12 commercial coastal seine boats registered to Urla İskele harbour was indicated as 88 ton/year. Through 42 species found in catch component with the ratio of 92 % the most caught economic species were; pilchard (Sardina pilchardus), bogue (Boops boops\ picarel (Spicara flexuosa), common squidVIII (Loligo vulgaris), striped mullet (Mullus surmuletus), octopus (Octopus vulgaris), red mullet {Mullus barbatus), saupe (Sarpa salpa) and twaite shad (Alosa alosa). The catch per unit of effort for each boat was calculated as 55 kg/day. For the reason that the commercial coastal seine nets are all using 6.5 mm mesh size codend, approximately 60 percent of the catch is bycatch and only about 40 percent is marketable fish. Further more total of annual production value for commercial coastal seine boats was estimated about 52.863.667.814 TL. It was found that total yield of commercial seine boats used in Urla iskele and its near by area weren't productive because most of the economic species sold İn the fish market composed of small individuals. On the other hand, this study confirmed the idea of banning this catching method from year 2001 as it was reported to be harmful to the coastal ecosystem Keywords : Urla İskele, commercial coastal seine nets, catch per unit of effort.