Alkol, opiat ve sentetik kannabinoid kullanım bozukluğu olan erkeklerde şiddet davranışının karşılaştırılması ve çocukluk çağı travmaları ile ilişkisi
Comparison of violent behavior and its relationship with childhood traumas in men with alcohol, opioid, and synthetic cannabinoid use disorders
  1. Tez No: 965614
  2. Yazar: MİNE ERGELEN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA BİLİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Alkol ve madde bağımlılığı son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygınlığı giderek artan önemli bir sorun haline gelmiş; şiddet, suç ve yasal sorunları da beraberinde getirmiştir. Bağımlılık ile şiddet ve suç arasında bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Alkol ve madde bağımlılarında çocukluk çağında kötüye kullanım öyküsü sıktır. Ayrıca agresyon ve dürtüselliğin de alkol ve madde kullanım bozuklukları ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.Bu çalışmada amacımız, alkol, opiat ve sentetik kannabinoid (SK) kullanım bozukluğu olan hasta gruplarında şiddet davranışı, suç işleme oranı, çocukluk çağı travmaları, dürtüsellik ve öfke ifade tarzının bağımlılık ile ilişkisi ve gruplar arasındaki farklılıkların araştırılmasıdır. Yöntem: Bu araştırmaya; Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde (AMATEM) yatarak tedavi gören, alkol, opiat ve sentetik kannabinoid kullanım bozukluğu tanısı alan, detoksifikasyonunu tamamlamış 110 erkek hasta alınmıştır. Çalışmaya alınan hastalara kliniğimiz tarafından oluşturulan Veri Toplama Formu, BAPİsoft (Bağımlılık Profil İndeksi), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (Childhood Trauma Questionnaire; ÇÇTÖ-28), Sürekli Öfke-Öfke Tarzı Ölçeği (The State-Trait Anger Scale; SÖÖTÖ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (Barratt Impulsiveness Scale; BIS-11) uygulanmıştır. Bulgular: Sentetik kannabinoid kullanım bozukluğu olan erkeklerin alkol ve opiat kullanım bozukluğu olanlara göre daha fazla sözel ve fiziksel şiddet uyguladığı saptandı. Opiat ve SK kullanan hastaların suç işleme oranları alkol kullananlara göre daha yüksek bulundu. Sürekli öfke ve öfkenin dışa vurumu SK grubunda yüksekti. Gruplar çocukluk çağı travmaları açısından karşılaştırıldığında fiziksel ve duygusal istismar ile duygusal ihmal alt boyut ortalamaları ve toplam ÇÇTÖ puan ortalamaları SK grubunda yüksek bulundu. Gruplar dürtüsellik açısından karşılaştırıldığında“planlanmamış dürtüsellik”puan ortalaması SK grubunda alkol ve opiat gruplarına göre yüksek saptandı. Gruplar arasında bağımlılık şiddeti açısından anlamlı fark saptanmadı. Şiddet öyküsü olan hastalar şiddet öyküsü olmayan hastalara göre çocukluk çağı travmasının varlığı açısından anlamlı farklılık gösterdi. Sonuç: Alkol, opiat ve sentetik kannabinoid kullanım bozukluğu olan hastalarda, şiddet davranışında bulunma ve suç işleme oranları gruplar arasında bağımlılık şiddetinden bağımsız olarak farklılık göstermektedir. Şiddet davranışının ve suçun, çocukluk çağında karşılaşılan travmatik yaşantılarla, dürtüsel davranışlar ve öfke ifade tarzı ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Sentetik kannabinoid kullanım bozukluğu olan hastalarda şiddet eğilimi ve dürtüsel davranışlar alkol ve opiat kullanım bozukluğu olan hastalardan yüksek bulunmuştur. Bağımlılık tedavisi düzenlerken tercih maddesinin yanı sıra, kişinin çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile dürtüsel ve agresyona eğilimli davranışlarının değerlendirilmesinin, şiddet ve suçun önlenmesinde önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In recent years, alcohol and substance addiction has become an increasingly prevalent global and national public health problem, bringing along issues such as violence, crime, and legal problems. It is thought that there is a relationship between addiction, violence, and criminal behavior. A history of childhood abuse is common among individuals with alcohol and substance dependence. Furthermore, aggression and impulsivity have been shown to be associated with alcohol and substance use disorders. The aim of this study is to investigate the relationship between violent behavior, criminal acts, childhood trauma, impulsivity, and anger expression styles among patients with alcohol, opioid, and synthetic cannabinoid (SC) use disorders, and to examine the differences between these groups. Method: The study included 110 male inpatients diagnosed with alcohol, opioid, or synthetic cannabinoid use disorder who had completed detoxification treatment at the Alcohol and Substance Addiction Research, Treatment, and Training Center (AMATEM) of Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital. Participants were administered a Data Collection Form created by our clinic, the Addiction Profile Index (BAPİsoft), the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28), the State-Trait Anger Scale (STAS), and the Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11). Results: Men with synthetic cannabinoid use disorder were found to exhibit more verbal and physical violence compared to those with alcohol or opioid use disorder. The rates of criminal behavior were higher among opioid and synthetic cannabinoid users compared to alcohol users. Levels of trait anger and outward anger expression were also higher in the SC group. When the groups were compared in terms of childhood trauma, mean scores for physical and emotional abuse, emotional neglect, and total CTQ scores were higher in the SC group. Regarding impulsivity, mean scores for“non-planning impulsivity”were significantly higher in the SC group compared to the alcohol and opioid groups. No significant difference was found between the groups in terms of addiction severity. Patients with a history of violent behavior showed significantly higher levels of childhood trauma compared to those without such a history. Conclusion: Among patients with alcohol, opioid, and synthetic cannabinoid use disorders, rates of violent behavior and criminal acts differed between groups independently of addiction severity. Violent behavior and criminality were found to be associated with childhood traumatic experiences, impulsive behaviors, and anger expression styles. Patients with synthetic cannabinoid use disorder exhibited higher tendencies toward violence and impulsivity compared to those with alcohol or opioid use disorders. It is suggested that, in addition to the substance of choice, assessment of patients' childhood traumatic experiences, impulsivity, and aggression tendencies may play an important role in preventing violence and crime during addiction treatment.