Toryum nükleer yakıtlı füzyon-fisyon hibrid reaktörlerde çinko selenür (Zn-Se) termokimyasal çevrimi ile hidrojen üretiminin incelenmesi
Investigation of hydrogen production by zinc selenide (Zn-Se) thermochemical cycle in thorium nuclear fuelled fusion-fission hybrid reactors
  1. Tez No: 965615
  2. Yazar: SERKAN SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, ThO2 nükleer yakıtlı, yüksek sıcaklık füzyon-fisyon hibrid reaktöründe, Zn-Se termokimyasal çevrimiyle hidrojen üretimini nötronik ve termodinamik analizlerle incelemiştir. SCALE4.4a nötronik kodu kullanılarak yapılan nötronik hesaplamalar sonucunda, 48 aylık işletim süreci sonunda 5 MW/m2 nötron duvar yükü altında TBR FLiBe soğutucusu için 1,10'dan 1,18'e, FLiNaBe soğutucusu için 1,05'ten 1,13'e yükselerek sürdürülebilir trityum üretimi sağlamıştır. FLiBe soğutucuda 48 aylık işletim sürecinin sonunda 5 MW/m2 nötron duvar yükü altında, enerji çoğaltım faktörü (M) 1,47'den 2,16'ya; yakıt yanma derecesi (BU) 47,2 GWd/tM'e, toplam fisyon oranı 0,058'e, toryum tüketimi 21 595,1 g/cm3'ten 16 915,1 g/cm3'e, fisil yakıt 233U üretimi 1244,7 g/cm3'e, termal güç oranı (1-𝜓) 0,51'den 0,59'a, toplam termal güç (Phpf) 2106,0 MW'tan 3307,2 MW'a, hidrojen üretimi (mH2) 4,85 kg/s'ten 7,61 kg/s'ye ulaşmıştır. FLiNaBe soğutucuda 48 aylık işletim sürecinin sonunda 5 MW/m2 nötron duvar yükü altında, enerji çoğaltım faktörü (M) 1,48'den 2,31'e; yakıt yanma derecesi (BU) 57,2 GWd/tM'e; toplam fisyon oranı 0,070'e; toryum tüketimi 21 595,1 g/cm3'ten 16 701,1 g/cm3'e; fisil yakıt 233U üretimi 1214,8 g/cm3'e; termal güç oranı (1-𝜓) 0,51'den 0,58'e; toplam termal güç (Phpf) 2101,5 MW'tan 3571,3 MW'a; hidrojen üretimi (mH2) ~4,84 kg/s'ten ~8,23 kg/s'ye ulaşmıştır. Sistem verimi %27,7, çevrim verimi %51,5 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the hydrogen production by Zn-Se thermochemical cycle in a ThO2 nuclear fuelled high temperature fusion-fission hybrid reactor was investigated by neutronic and thermodynamic analyses. As a result of neutronic calculations using SCALE4.4a neutronic code, the TBR increased from 1.10 to 1.18 for the FLiBe coolant and from 1.05 to 1.13 for the FLiNaBe coolant under a neutron wall load of 5 MW/m2 at the end of 48 months of operation, providing sustainable tritium production. At the end of 48 months of operation in the FLiBe coolant under a neutron wall load of 5 MW/m2 , the energy multiplication factor (M) increased from 1.47 to 2.16; fuel burnup (BU) increased to 47.2 GWd/tM, total fission rate to 0.058, thorium consumption from 21 595.1 g/cm3 to 16 915.1 g/cm3, fissile fuel 233U production to 1244, 7 g/cm3, thermal power ratio (1-𝜓) from 0.51 to 0.59, total thermal power (Phpf) from 2106.0 MW to 3307.2 MW, hydrogen production (mH2) 4. 85 kg/s to 7.61 kg/s. At the end of 48 months of operation in the FLiNaBe coolant under a neutron wall load of 5 MW/m2, the energy multiplication factor (M) increased from 1.48 to 2.31; the degree of fuel combustion (BU) increased to 57.2 GWd/tM; the total fission rate increased to 0.070; thorium consumption from 21 595.1 g/cm3 to 16 701.1 g/cm3; fissile fuel 233U production from 1214.8 g/cm3; thermal power ratio (1-𝜓) from 0.51 to 0.58; total thermal power (Phpf) from 2101.5 MW to 3571.3 MW; hydrogen production (mH2) from ~4.84 kg/s to ~8.23 kg/s. System efficiency was calculated as 27.7% and cycle efficiency as 51.5%.