Sigorta hukukunda dain-i mürtehin
Loss payee in insurance law
  1. Tez No: 965627
  2. Yazar: İREM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kredi sözleşmelerinde alacaklı sıfatını haiz olan kredi kuruluşları, kredi borcunun ifa edilmemesi riskine karşı yeterli ölçüde teminat tesis edilmesini arzu eder. Bu teminatlardan biri de kredi alan şahsın hayatının konu edildiği ölüme bağlı hayat sigortası sözleşmesidir. Ancak, yalnızca sigorta sözleşmesinin varlığı kredi kuruluşunun alacağını garanti altına almak için yeterli görülmemekte, banka bu sözleşmede çeşitli sıfatları üzerinde taşımaktadır. Kredi kuruluşlarından biri olan banka, bu sıfatlardan birisi olan“dain-i mürtehin”sıfatını kazanarak alacağını öncelikli olarak tahsil edebilme kabiliyetini elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu temel amaç ile hareket edilmesine karşın“dain-i mürtehin”kavramının niteliği, hukuka uygun olarak kurulup kurulmadığı, hakkın alacaklısına hangi yetkileri tanıdığı gibi hususlar izaha muhtaçtır. Bu çalışmada, dain-i mürtehin kavramının sigorta hukukundaki yeri, hukuki niteliği, belirlenme usulü, benzer hukuki düzenlemelerle ilişkisi ve uygulamadaki yansımaları kapsamlı şekilde incelenmiştir. Ayrıca kavramın hangi hakları sağladığı, bu hakların diğer hak sahiplerine karşı nasıl ileri sürüleceği, uygulamada bankaların bu sıfata dayanarak hangi taleplerde bulunabileceği gibi hususlar değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında mevzuat, yargı kararları ve doktrin ışığında kavramın ortaya çıkardığı hukuki sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuş, özellikle kredi ve sigorta sözleşmelerinin aynı ilişkide yer alması halinde doğabilecek uyuşmazlıklara dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In credit agreements, banks, acting as creditors, seek to create sufficient guarantees in their interest to minimize the risk of non-performance by the loanee. One of these guarantees is a life insurance contract on the life of the loanee, payable in the event of his or her death. However, the existence of such an insurance contract is not considered sufficient to guarantee the bank's claims; therefore, banks often undertake spesific legal statuses under the contract. It is also particularly crucial to have a“loss payee clause”for the interest of the bank as this is intended to provide the bank with the possibility to collect its receivables on a priority basis. Despite this potential goal, some aspects of the concept still need clarification, such as the legal status of the term, whether it is established in accordance with the law, and what rights and powers it grants to the creditor. This study offers a comprehensive examination of the concept of the loss payee clause within the framework of insurance law, focusing on its legal qualification, the procedures for its designation, its relation to similar legal mechanisms, and its practical implications. The study also explores the rights provided by this designation, how those rights may be asserted against other right holders, and what claims banks typically make based on this status. Considering legislation, court decisions, and academic doctrine, the study identifies legal challenges arising from the implementation of this concept and proposes potential solutions. Particular attention is given to the legal conflicts that may emerge when credit and insurance contracts coexist within the same legal relationship.