Türkiye'nin yetkisindeki deniz alanlarına ilişkin geliştirilen stratejilerin ve uygulanan politikaların analizi
Analysis of developed strategies and implemented policies regarding marine spaces under national jurisdiction of Türkiye
- Tez No: 965635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİL MUSTAFA BEKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'nin deniz alanlarına ilişkin güvenlik politikasını derinlemesine incelemektir. Bu amaçla, Türkiye'yi çevreleyen deniz alanları özelinde, Türkiye'nin 1923-2024 yılları arasında bu alanlarda güvenliğinin sağlamasında izlediği politikalar ele alınacaktır. Türkiye'nin deniz alanlarının güvenliğine dair politikasının tarihsel gelişimin irdelendiği bu çalışma üç ana bölüm üzerine inşa edilmiştir. Birinci ana bölümde, öncelikle, güvenlik hakkında kısa bir değerlendirme yapılacaktır. Sonrasında, Kopenhag Okulu'nun tarihine, temsilcilerine ve temel yaklaşımlarına değinilecektir. İkinci bölümde, güvenlikleştirme ile deniz hukuku özelinde ilişki vurgulandıktan sonra, deniz hukuku'nun tanımlarına, ana bölümlerine ve tarihine yer verilecektir. Öte yandan bu bölümde, deniz hukuku'ndaki deniz alanları hakkında tanım, tarihi alt yapısı, sınırının tespit edilmesi ve hukuki alt yapısı gibi çeşitli aşamalar esas alınarak bilgilere vurgu yapılacaktır. Sonuncu bölümde ise Türkiye'yi çevreleyen Karadeniz, Türk Boğazları, Ege Denizi ve Akdeniz gibi deniz alanları hakkında değerlendirmeler yapıldıktan sonra, 1923-2024 yılları arasında Türkiye'nin deniz alanlarının güvenlikleştirme sürecine dair dönemsel gelişmeler kapsamlı olarak ele alınacaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Bu kapsamda nitel araştırma yöntemi kullanılarak çalışma, makalelerden, kitaplardan, lisansüstü tezlerden, uluslararası sözleşme metinlerinden, uluslararası yargısal kararlardan ve gazetelerden faydalanarak inşa edilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'nin deniz alanlarına ilişkin olarak referans nesnelerine dair bakışın“güvenlik”kavramı üzerinden inşa edildiği tespit edilmiştir. Bu tespitin temelinde ise Türkiye'nin bu deniz alanlarında çeşitli dönemlerde yaşadığı farklı olayların etkisi vardır. Bu olayların etkilerinin gerek güvenlikleştirici aktörlerin açıklamalarında gerekse de basında yer bulmuştur. Bu olaylar karşısında Türkiye'nin deniz alanlarının güvenliğini sağlama noktasında çeşitli önlemler aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study's main objective is to comprehensively analyze Türkiye's security policy in the context of maritime zones. To this end, the policies followed by Türkiye between 1923 and 2024 to ensure its security in these areas will be discussed, specifically in the maritime areas surrounding Türkiye. The present study, which analyses the historical development of Türkiye's policy on maritime security, is divided into three main chapters. In the initial part, the securitization notion will be elucidated alongside the evaluation of the history, representatives and fundamental approaches of the Copenhagen School. The relationship between securitization and the law of the sea will be highlighted, and the definitions, main parts and history of the sea law will be provided in the second chapter. In addition, this chapter emphasizes the maritime areas of the law of the sea, with the focus being divided into various constituent elements, including definition, historical background, the determination of boundaries, and legal aspects, thus providing a multifaceted exploration of the topic. In the final chapter, following a concise evaluation of the maritime domains encompassing Türkiye, including the Black Sea, the Turkish Straits, the Aegean Sea, and the Mediterranean Sea, the securitization process of Türkiye's maritime domains between 1923 and 2024 will be examined. In this context, the qualitative research method was applied to construct the study, using articles, books, graduate theses, international convention texts, international judicial decisions, and newspapers. As a result, it is concluded that Türkiye's view of the objects of reference in its maritime areas is constructed through the concept of“security”. The basis of this determination is the impact of different events that Türkiye has experienced in these maritime areas in various periods. The effects of these events have been reported both in the statements of securitizing actors and in the press. In the face of these events, it has been determined that Türkiye has taken various measures to ensure the security of its maritime areas.