Bursa Osmangazi'de yaşayan Balkan göçmenlerinin zihin temsillerindeki Balkanlar imgesi
The image of the Balkans in the mental representations of Balkan immigrants living in Osmangazi, Bursa
  1. Tez No: 965644
  2. Yazar: RABİA EDVİYE RECEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu yüksek lisans tezinde Bursa Osmangazi ilçesinde yaşayan Balkan göçmenlerinin zihin temsillerinde yer alan Balkanlar imgesi detaylı olarak incelenmiştir. Göçmenlerin göç ettikleri mekânlara dair algıları, mekân ve kimlik ilişkisi çerçevesinde ele alınarak, bireylerin zihin temsilleri coğrafi gerçekliklerle karşılaştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, göçmenlerin mekân algısı ile gerçek coğrafya arasında var olan farklılıkları ortaya koymak ve bu algının sosyal, kültürel ve tarihsel bağlamdaki yansımalarını açığa çıkarmaktır. Araştırma hem nitel hem de nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntemle yürütülmüştür. Nitel araştırma kapsamında etnografik desen tercih edilerek, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla derinlemesine veri toplanmıştır. Ayrıca nicel veriler, nitel bulgulara destek sağlamak üzere kullanılmıştır. Araştırma sürecinde literatür taraması yapılmış, saha çalışmaları yürütülmüş ve toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar tablo, grafik ve harita şeklinde görselleştirilmiştir. Bulgular, Balkan göçmenlerinin zihin haritalarında Balkanlar'ın ağırlıklı olarak nostaljik, aidiyet duygusuyla yüklü ve kültürel değerlerle şekillenen bir imge olduğunu göstermektedir. Ancak bu imgenin kuşaklar arası ve bireysel yaşanışlarda farklılıklar gibi değişkenlere bağlı olarak algılandığı da tespit edilmiştir. Bazı katılımcılar için Balkanlar, uzaklık ve yabancılık hissinin yanı sıra belirsizlikle de ilişkilendirilirken, diğerleri için ise köklerini temsil eden güçlü bir aidiyet alanı olarak kalmaya devam etmektedir. Çalışma, göçmenlerin kimlik algılarının mekân, kültür ve tarih ile sıkı sıkıya bağlı olduğunu, bu algıların nesilden nesile aktarılırken değişim geçirebildiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, Balkan göçmenlerinin Bursa Osmangazi ilçesindeki sosyal ve kültürel uyum süreçlerine de ışık tutarak, göç ve mekân arasındaki karmaşık ilişkilerin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis presents a detailed examination of the image of the Balkans as represented in the mental representations of Balkan immigrants residing in the Osmangazi district of Bursa. The perceptions of immigrants regarding the places they migrated to are analyzed within the framework of space and identity relations, comparing individuals' mental representations with geographical realities. The main aim of the study is to reveal the differences between immigrants' spatial perceptions and actual geography, as well as to uncover the reflections of these perceptions within social, cultural, and historical contexts. The research was conducted using a mixed-methods approach, combining both qualitative and quantitative data. Within the qualitative scope, an ethnographic design was preferred, and in-depth data were collected through a structured interview form. Quantitative data were also used to support the qualitative findings. The research process included a literature review, field studies, and the collected data were analyzed using content analysis. The results were visualized through tables, graphs, and mental maps. The findings indicate that the image of the Balkans in the mental maps of Balkan immigrants is predominantly nostalgic, laden with a sense of belonging and shaped by cultural values. However, it was also found that this image varies depending on variables such as intergenerational differences and individual experiences. For some participants, the Balkans are associated with feelings of distance, alienation, and uncertainty, whereas for others, it remains a strong sphere of belonging that represents their roots. The study reveals that immigrants' identity perceptions are closely linked to space, culture, and history, and that these perceptions may change as they are passed down from generation to generation. Furthermore, it sheds light on the social and cultural adaptation processes of Balkan immigrants in Bursa's Osmangazi district, contributing to a deeper understanding of the complex relationships between migration and space.