The climate of the other: The representation of climate change awareness in subaltern literature
Ötekinin iklimi: İklim değişikliği farkındalığının madun edebiyatındaki temsili
  1. Tez No: 965645
  2. Yazar: CEREN ORDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, American Culture and Literature, Comparative Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzün en acil krizlerinden biri olan iklim değişikliği yalnızca çevresel değil, aynı zamanda sosyal, politik ve ekonomik etkiler de yaratmaktadır. Ancak bu kriz tüm toplulukları eşit şekilde etkilememekte; özellikle Küresel Güney'deki madun gruplar sıklıkla Batı merkezli iklim anlatılarında dışlanmakta ya da sessizleştirilmektedir. Bu tez, postkolonyal ekokritik kuram aracılığıyla bu grupların iklim kriziyle ilişkili deneyimlerinin çağdaş edebi anlatılarda nasıl temsil edildiğini incelemektedir. Alexis Wright'ın The Swan Book (2013), Helon Habila'nın Oil on Water (2010), Samanta Schweblin'in Fever Dream (2017) ve Sheela Tomy'nin Valli (2022) adlı romanları üzerinden yürütülen çözümlemeler, çevresel adaletsizlik, epistemik şiddet, iklim sömürgeciliği ve madunluk gibi temel kavramlara dayanmaktadır. Ekofobi kavramı da, kırılgan ve dışlanmış toplulukların iklim krizi bağlamındaki temsilleri açısından yeniden ele alınmakta ve çalışmaya kuramsal katkı sunmaktadır. Tezde ayrıca, iklimkurgu, petrokurgu, ekokorku ve ekokurgu türleri yeniden değerlendirilmekte, incelenen romanların bu türlerle nasıl ilişkiler kurduğu ve bu çerçeveleri nasıl dönüştürdüğü analiz edilmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, iklim edebiyatında sıklıkla göz ardı edilen marjinal sesleri merkeze alarak, mevcut ekokritik literatüre eleştirel bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Recognized as one of the most pressing crises of our time, climate change not only causes environmental degradation but also generates profound social, political, and economic consequences. However, its impacts are not experienced equally across all communities. In particular, subaltern groups in the Global South are frequently excluded or silenced within Western-centered climate narratives. This thesis examines how the climate crisis is represented in contemporary literary works through the experiences of these marginalized communities, using postcolonial ecocritical theory as its primary framework. The analysis focuses on The Swan Book (2013) by Alexis Wright, Oil on Water (2010) by Helon Habila, Fever Dream (2017) by Samanta Schweblin, and Valli (2022) by Sheela Tomy, drawing on key concepts such as environmental injustice, epistemic violence, climate colonialism, and subalternity. The notion of ecophobia is also revisited to explore how vulnerability and exclusion are portrayed in literary depictions of climate change, offering a theoretical contribution to the field. Furthermore, the study reevaluates genre categories such as climate fiction (cli-fi), petrofiction, ecohorror, and ecofiction, analyzing how the selected novels engage with and reshape these narrative forms. Ultimately, this thesis aims to offer a critical contribution to ecocritical literature by centering marginalized voices that are often overlooked in climate-related storytelling.