Orhangazi ilçesinde yerleşme ve nüfus
Settlement and population in the town of Orhangazi
- Tez No: 82068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. MURAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
TEZ ÖZETİ: Orhangazi, Marmara Bölgesinin Güney Marmara Bölümünde, Bursa iline bağlı bir ilçedir. İlçenin toprakları yıllar içerisinde çok farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış, bu da yerleşmelerin kısa ömürlü olmasına neden olmuştur. Bugün burada 1 şehir, 4 kasaba ve 22 köy devamlı yerleşim ünitesi ile çiftlik, besihane, ağıl, balıkçı kulübesi ve sayfiye yerleşmesi gibi geçici yerleşim üniteleri bulunmaktadır. Orhangazi ilçesinde nüfus artışı özellikle 1965 yılından sonra sanayileşme ile birlikte olmuştur. Köylerde geçimin tarıma dayanmasına bağlı olarak, gelirin artan nüfusa yetersiz olması, köylerden şehre göçü başlatmıştır. İlçe köylerinden olduğu gibi, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden ve Balkanlardan olan göçlerle Orhangazi şehrinin nüfusu hızla artmıştır. Nüfusun Orhangazi şehrinde yoğunlaşması ve burada farklı kültürlere mensup insanların yaşamak zorunda kalması kültür çatışmalarına sebep olmuştur. Bunun yanında artan nüfus plansız şehirleşme ve gecekondulaşma, işsizlik, çevre kirliliği gibi sorunlar oluşturmuştur Bu çalışmanın sonucunda yerleşmelerin planlanmasına önem vermek gerektiği ortaya çıkmıştır. Bunun yanında planlama en küçük devamlı yerleşmesi olan köyden başlayarak, kasabalar ve şehirlere kadar devam etmelidir. Böylece şehirde yaşayan insanların olduğu gibi, köy ve kasabalardakilerin de modern yaşam alanlarına kavuşturulması ve yerleşmelerin planlı büyümesi sağlanmış olacaktır. 93
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Orhangazi is a town which is bound to Bursa and takes part in the south part of Marmara region. The land of this town was the owner of many different civilizations in the past. That's why all the settlements had short lives. Today it has a city, 4 towns, 22 villages, farms, sheep folds, fisherman sheds and transitory settlements places like summer resorts. The increase of the population in Orhangazi began in 1965 after becoming industrialized. In the villages the living depends on agriculture. Because of this the income is insufficient and it was the beginning of immigration from the villages to the city. Not only from the villages but also from different parts of Turkey and from the Balkans a lot of people came to Orhangazi and they increased its population. The population itensified in Orhangazi and people with different culturs had to live there. This caused culture conflict. The increasing population caused a lot of problems like becoming a city without any plans, having shanty towns, unemployment and environment pollution. After this research, it is understood that it's important to plan the settlement. In addition the planning should begin from the villages and it should continue with towns and cities. So the people who live in villages and towns will have a modern life like the people in cities and the planned settlement will develop. 94