Azerbaijan's relations with its neighbors during İlham Aliyev period
İlham Aliyev döneminde Azerbaycan'ın komşularıyla ilişkileri
- Tez No: 965651
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 453
Özet
Bu çalışma, İlham Aliyev'in cumhurbaşkanlığı döneminde Azerbaycan'ın komşularıyla ilişkilerini siyasi, ekonomik, güvenlik ve sosyo-kültürel boyutlar çerçevesinde incelemektedir. Tezin ana amacı, İlham Aliyev döneminde Azerbaycan dış politikasının bölgesel ve uluslararası sistemdeki rolünü derinlemesine anlamaktır. Araştırma, Azerbaycan'ın komşu ülkelerle olan ilişkilerinin neden farklı ve karmaşık dinamiklere sahip olduğunu açıklamayı hedeflemektedir. Bu karmaşıklık, bölgesel güvenlik endişeleri, enerji kaynaklarının stratejik önemi, ilişkilerin tarihsel mirası ve kültürel bağlar gibi çeşitli faktörlerin birleşiminden kaynaklanmaktadır. Tez, bu çok katmanlı ilişkilerin ardındaki motivasyonları ve Azerbaycan'ın bu dinamikler içinde stratejik kararları nasıl aldığını analiz ederek dış politika oluşum süreçlerine kapsamlı bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Bu tez, literatüre önemli bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Mevcut akademik çalışmalarda, Azerbaycan'ın komşu devletlerle ikili ilişkileri genellikle parçalı bir şekilde ele alınmış veya belirli konulara odaklanılmıştır. Ancak bu tez, Azerbaycan'ın tüm komşularıyla ilişkilerini diplomatik, güvenlik, ekonomik ve sosyo-kültürel boyutları dahil olmak üzere bütüncül bir şekilde analiz ederek kapsamlı bir tablo sunacaktır. Bu bütünleşik analiz, komşularla her bir ilişkinin kendine özgü dinamiklerini ortaya koyarken, aynı zamanda bu ilişkilerin Azerbaycan'ın genel dış politika stratejisi içindeki yerini ve birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunduklarını da gösterecektir. Böylece, alan çalışmaları ve dış politika analizlerine yeni bir boyut ekleyerek, politika yapıcıların ve araştırmacıların Azerbaycan'ın dış politika davranışlarına ilişkin daha derin ve bağlamsal bir anlayış geliştirmelerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines Azerbaijan's relations with its neighbors during Ilham Aliyev's presidency within the framework of political, economic, security, and socio-cultural dimensions. The main aim of the thesis is to deeply understand the role of Azerbaijan's foreign policy in the regional and international system during Ilham Aliyev's presidency. The research aims to explain why Azerbaijan's relations with neighboring countries have different and complex dynamics. This complexity arises from the combination of various factors such as regional security concerns, the strategic importance of energy resources, the historical legacy of relations, and cultural ties. The thesis aims to provide a comprehensive perspective on foreign policy formation processes by analyzing the motivations behind these multilayered relationships and how Azerbaijan makes strategic decisions within these dynamics. Eventually, this thesis aims to make a significant contribution to literature. In existing academic studies, Azerbaijan's bilateral relations with neighboring states have generally been addressed in a fragmented manner or focused on specific issues. However, this thesis will provide a comprehensive picture by analyzing Azerbaijan's relations with all its neighbors in a holistic manner, including diplomatic, security, economic, and socio-cultural dimensions. This integrated analysis will reveal the unique dynamics of each relationship with the neighbors, while also showing the place of these relationships within Azerbaijan's overall foreign policy strategy and how they interact with each other. Thus, by adding a new dimension to field studies and foreign policy analyses, it will help policymakers and researchers develop a deeper and more contextual understanding of Azerbaijan's foreign policy behaviors.