Irony comprehension in 6, 7, and 8-year-old children: Relationship between theory of mind, cognitive flexibility, and l2 proficiency
6, 7 ve 8 yaşındaki çocuklarda ironi anlama: Zihin kuramı, duygu tanıma, bilişsel esneklik ve ikinci dil yeterliliği arasındaki ilişki
  1. Tez No: 965650
  2. Yazar: TUĞBA GÜLER ERTİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKTAN ERCİYES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İroni konuşmacının ifadelerinin gerçek (literal) anlamından farklı ve çoğu zaman çelişkili bir anlamı kastettiği bir dil kullanımıdır. İroniyi anlamak, çocukların bağlamı yorumlama ve konuşmacının niyetini kavrama gibi gelişmiş pragmatik dil işleme becerilerini kullanmalarını gerektirir. Bu tez, 6 ila 8 yaş (M = 6.84, SS = .75) aralığındaki çocukların ironi anlama becerilerinin, ikinci dil (D2-İngilizce) yeterlilikleri ve zihin kuramı ve bilişsel esneklik gibi sosyal-bilişsel becerileri ile ilişkili olup olmadığını incelemiştir. Anadili Türkçe olan ve ikinci dil olarak İngilizce öğrenen 117 çocuk katılımcı olarak yer almıştır. Katılımcılar, İngilizcenin eğitim programlarında devlet okullarına kıyasla daha yoğun yer aldığı özel okullardan seçilmiştir. Çocuklara, basit ve karmaşık düzeylerde ironi ifadeleri içeren kısa hikâyelerden oluşan bir ironi anlama testi uygulanmıştır. İroni ifadelerinin anlaşılırlığı, çoktan seçmeli ve açık uçlu sorularla değerlendirilmiştir. Ayrıca, anadil yeterliliği (Erken Dil Gelişimi Testi–TEDİL), ikinci dil yeterliliği (Erken Dil Gelişimi Testi – Üçüncü Versiyon'un orijinal İngilizce formu), bilişsel zihin kuramı (Garip Hikâyeler Görevi), duygusal zihin kuramı (NEPSY-II Duygu Tanıma Alt Testi), ve bilişsel esneklik (Boyut Değiştirme Kart Sıralama Testi-sınır versiyonu) değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, çocukların en yüksek başarıyı literal ifadelerde, ardından basit ironide, en düşük başarıyı ise karmaşık ironide gösterdiğini ortaya koymuştur. Bilişsel esnekliğin yalnızca karmaşık ironiyle ilişkili olduğu bulunmuştur; bu da bilişsel esnekliğin daha yüksek bilişsel talep gerektiren ironi biçimlerini anlamada daha çok rol oynayabileceğini göstermektedir. İkinci dil yeterliliği ise hem bilişsel hem de duygusal zihin kuramını anlamlı şekilde yordarken; bilişsel esneklikle anlamlı bir ilişkisi bulunmamıştır. Bunun yanında, ikinci dil yeterliliği ironi anlama becerisini doğrudan yordamamıştır, ancak bilişsel zihin kuramı becerisi üzerinden dolaylı bir etkide bulunmuştur. Duygu tanıma ve bilişsel esnekliğin ise bu ilişkide aracı rol oynamadığı görülmüştür. Bu bulgular, iki dilliğin özellikle zihinsel durumları anlama becerileri yoluyla pragmatik dil gelişimini destekleyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Irony use in language involves a discrepancy between the literal meaning of an utterance and the speaker's intended meaning. Understanding irony requires children to engage in pragmatic language processing, such as interpreting context, recognizing speaker intention, and inferring implied meanings. This thesis examined the relationship between irony comprehension in the first language (L1-Turkish) with cognitive abilities (theory of mind and cognitive flexibility) and second language (L2-English) proficiency in 6- to 8-year-old children (M = 6.84, SD = .75). A total of 117 children who attend English-intensive private schools participated in this study. Children completed an irony comprehension task involving short stories with simple and complex forms of irony expressions. Responses were measured by both open-ended and multiple-choice questions assessing children's understanding of ironic expressions. Additionally, L1-Turkish proficiency (Turkish adaptation of the Test of Early Language Development-Third Edition), L2-English proficiency (Test of Early Language Development-Third Edition), cognitive Theory of Mind (ToM) (Strange Stories task), affective ToM (NEPSY-II Affect Recognition subtest), and cognitive flexibility (border version of the Dimensional Change Card Sort test) were assessed. Findings revealed that children performed best on literal items, followed by simple irony, and worst on complex irony. Both cognitive ToM and cognitive flexibility significantly predicted irony comprehension. Cognitive flexibility was related only to complex irony, suggesting its role in processing more demanding forms. L2 proficiency significantly predicted both cognitive and affective ToM, but not cognitive flexibility. Importantly, L2 proficiency predicted irony comprehension indirectly through only cognitive ToM. This suggests that bilingualism may support irony comprehension through enhancing children's ToM abilities. Finally, integrating mentalizing tasks into bilingual education may help support the development of higher-order pragmatic skills such as irony in school-aged children.