The term structure of cyclical predictability
Döngüsel öngörülebilirliğin vade yapısı
- Tez No: 965653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ABD hisse senedi piyasasında öngörülebilirliğin belirgin bir vadeli yapısını, tahmin edici regresyon katsayılarının dinamik makroekonomik faktörlerin bir fonksiyonu olarak zaman içinde değiştiği yeni bir çerçeveyle ortaya koyuyoruz. Önce bu faktörleri doğruluyor ve örnek dışı testlerde NBER tarafından tarihlendirilen resesyonları güvenilir şekilde tahmin ettiklerini; performanslarının vade farkını eşitlediğini veya aştığını gösteriyoruz. Bir aya kadar uzanan ve üç yıla kadar farklı yatırım dönemlerini analiz ettiğimizde önemli bir kopukluk görüyoruz: aşırı getirilerin istatistiksel öngörülebilirliği yatırım ufku uzadıkça artarken, bu öngörülebilirliğin ekonomik değeri ara bir dönem olan altı aylık ufukta en yüksek düzeye ulaşıyor. Bu ekonomik değer, volatilite öngörülebilirliğini de portföy kararlarına dahil ettiğimizde belirgin şekilde artıyor. Son olarak, hem öngörülebilirliğin hem de buna bağlı ekonomik kazancın büyük ölçüde resesyon dönemlerinde yoğunlaştığını gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
We document a distinct term structure in U.S. equity market predictability using a novel framework where predictive regression coefficients vary over time as a function of dynamic macroeconomic factors. We first validate these factors, showing they robustly forecast NBER-dated recessions out-of-sample with performance matching or exceeding the term spread. Analyzing multiple horizons up to three years, we find a key disconnect: while the statistical predictability of excess returns increases with the horizon, its economic value peaks at an intermediate six-month horizon. This value is substantially amplified when volatility predictability is also incorporated into portfolio decisions. Finally, we show that both the predictability and its associated economic gains are overwhelmingly concentrated in recessions.