Asit reaksiyonlu toprakta su kisiti koşulunda vermikompost ve biyokömür uygulamalarinin toprak özellikleri ve biber bitkisinin gelişimine etkileri
Effects of vermicompost and biocar applications on soil properties and pepper plant development in an acidic soil under water defficient conditions
- Tez No: 965654
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN GÜLSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma, asidik bir toprakta tam ve kısıtlı sulama koşullarında vermikompost ve biyokömür uygulamalarının biber (Capsicum annuum L.) bitkisinin gelişimi ve toprak özellikleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü iklim odasında yürütülmüştür. Denemede asit karakterli killi-tın bünyeye sahip toprağa ahır gübresinden elde edilen vermikompost ve çeltik kavuzundan elde edilen biyokömür %1.5 oranında uygulanmıştır. Denemede kontrol, vermikompost ve biyokömür uygulaması yapılan saksılarda biber bitkisi toprakta bitkiye yarayışlı nemin %100'ü (tam sulama) ve %30'unun (kısıtlı sulama) sağlandığı sulama koşullarında 3 tekrarlamalı olarak yetiştirilmiştir. Deneme sonunda bitki gelişim parametreleri (toplam biyokütle, evapotranspirasyon, su kullanma randımanı (SKR)) ve toprak özellikleri (pH, EC, organik madde, değişebilir Ca, Mg, K, yarayışlı fosfor) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the climate chamber of the Department of Soil Science and Plant Nutrition, Faculty of Agriculture, Ondokuz Mayıs University, in order to investigate the effects of vermicompost and biochar applications on the development and soil properties of pepper (Capsicum annuum L.) plants under full and deficient irrigation levels in an acidic soil. In the experiment, vermicompost obtained from farmyard manure and biochar obtained from rice husks were applied to the acidic clayey loam soil at a rate of 1.5%. In the experiment, pepper plants were grown in pots including control, vermicompost and biochar applications under differrent irrigation conditions where 100% (full irrigation) and 30% (restricted irrigation) of the available moisture in the soil were provided with 3 replications. At the end of the experiment, plant growth parameters (total biomass, evapotranspiration, water use efficiency (WUE)) and soil properties (pH, EC, organic matter, exchangeable Ca, Mg, K, available phosphorus) were determined.