Direct election and its impact on peace building in Somalia
Doğrudan seçim ve Somali'de barış inşasına etkisi
- Tez No: 965699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUHAMED BACHIR DIOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Somali, kuzey ve güney kısımlarının (İngiliz ve İtalyan Somaliland'ları olarak bilinir) birleşip Somali Cumhuriyeti'ni ilan ettiği 1960 yılında ortaya çıktı. O zamandan beri, dünyanın geri kalanında olduğu gibi, silahlı muhalif grupların askeri yönetici Cumhurbaşkanı Mohamed Siyad Barre liderliğindeki Somali hükümetini devirdiği 1991 yılına kadar az çok ulusal ve yerel seçimler yapıldı. Muhalif gruplar Somali hükümetini kurmayı başaramadı. Bu nedenle, yaygın yıkıma ve binlerce masum sivilin ölümüne neden olan tam ölçekli bir iç savaş patlak verdi. 1991'den beri ilk kez, uluslararası olarak tanınan işleyen Somali hükümeti ve parlamentosu, Somali dilinde“doorasho dadban”olarak bilinen ve kelimenin tam anlamıyla“dolaylı seçim”anlamına gelen benzersiz bir seçim türü kullanılarak 2000 yılında Cibuti Somali barış konferansından sonra yeniden kuruldu. Dolaylı seçim kapsamında, Somali vatandaşları, dünyanın geri kalanından farklı olarak, kendi seçtikleri adayları seçmek için sandık başına gitme temel haklarından mahrum bırakılıyor. Bunun yerine, klan büyükleri şehir meclisi üyelerini atıyor. Daha sonra, şehir meclis üyeleri, dünyanın geri kalanı gibi gizli oy pusulası kullanarak belediye başkanlarını ve ilçe komiserlerini seçiyor. Klan büyükleri ayrıca Somali parlamentosu üyelerini atıyor. Milletvekilleri de, dünyanın bazı ülkelerinde olduğu gibi, gizlice oylarını kullanarak Somali başkanını seçiyor. 2021'de Somali'nin Puntland eyaleti ilk kez sözde dolaylı seçimi sonlandırdı ve her zamanki gibi yerel hükümet seçimleri düzenledi. Vatandaşlar sandık merkezlerine giderek istedikleri adayları seçerek gizlice oy kullandılar. Geçmişteki dolaylı seçimlerin aksine, 2021 doğrudan seçimleri masum sivillerin ölümü ve özel ve kamusal mülklerin tahribatı olmadan barışçıl bir şekilde gerçekleşti. Bu nedenle, bu tez (ampirik veriler ve istatistikler kullanarak) Puntland'ın 2021 doğrudan seçimlerinin Somali barış inşası sürecini olumlu yönde etkileyip etkilemediğini araştırmaya çalışmaktadır. Bölüm 4'te ayrıntılı olarak sunulduğu gibi, Somali'nin Puntland eyaletinde 2021 yerel hükümet seçimlerinde doğrudan seçimlerin getirilmesi Somali barış inşa sürecine olumlu katkıda bulunmuştur. Doğrudan seçimlerin getirilmesi ayrıca dolaylı seçimler altında geçmişte yaşanan Somali seçim usulsüzlüklerini caydırmıştır. Son olarak, bu çalışma Somali'de doğrudan seçimlerin getirilmesini engelleyebilecek zorluklardan bazılarını vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Somalia came into existence in 1960 when northern and southern parts (known as British and Italian Somalilands) united and declared Republic of Somalia. Since then, like the rest of the world, there were, more or less, national and local elections until 1991 when armed oppositions groups overthrew Somali government led by military ruler, President Mohamed Siyad Barre. Oppositions groups failed to form Somali government. Because of this, full scale civil war erupted which caused widespread destruction and the deaths of thousands of innocent civilians. For the first time since 1991, internationally recognized functioning Somali government and parliament were re-established in 2000 after Djibouti Somali peace conference using a unique kind of election known as“doorasho dadban”in Somali language which literally means“indirect election.”Under indirect election, Somali citizens, unlike the rest of the world, are denied their basic right to go to the polling stations in order to elect the candidates of their choice. Instead, clan elders appoint members of city councils. Then, city councilors, using secret ballot paper, elect mayors and district commissioners like the rest of the world. Clan elders also appoint members of Somali parliament. The MPs, in turn, elect Somali president by casting their votes secretly like some countries in the world. In 2021, Puntland state of Somalia, for the first time, terminated the so called indirect election and held local government elections as usual. Citizens went to the polling stations and cast their ballots secretly by choosing the candidates they wanted. Unlike the indirect elections in the past, the 2021 direct elections happened peacefully without the deaths of innocent civilians and the destruction of private and public properties. Therefore, this thesis attempts (using empirical data and statistics) to investigate if the 2021 direct elections of Puntland positively affected Somali peacebuilding process.