Batman ili batı raman bölgesi pyraloıdea faunasıüzerine araştırmalar (lepıdoptera)
Studies on the pyraloidea fauna of the bati raman region in Batman province (lepidoptera)
- Tez No: 965710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHABBET KEMAL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Batman ilinin Batı Raman bölgesinde Pyraloidea üst familyasına ait türlerin tespiti amacıyla yürütülmüş tez sonuçlarına dayanmaktadır. Arazi çalışmaları 2023 yılı Mayıs-Eylül ve 2024 yılı Nisan-Mayıs ayları arasında gerçekleştirilmiş olup, çoğunlukla gece aktif türler üzerinde yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, Pyralidae ve Crambidae familyalarından toplam 47'si tür ve 2'si cins kategorisinde olmak üzere 49 takson tespit edilmiştir. Bunlar arasında 36 tür Batman faunası için yeni kayıt olarak ilave olmuştur. Elde edilen bulgular literatür ile karşılaştırılmış, morfolojik karakterler dikkate alınarak genellikle faunistik ve bazı türlerde ise taksonomik değerlendirmeler yapılmıştır. Bu kapsamda, Synaphe morbidalis'in erkek genitali ile Eurhodope cinerea hem dış morfolojik özellikleri hem de üreme organı fotoğraf olarak ilk kez bu tez kapsamında ortaya konulmuştur. Ayrıca türlerin Türkiye ve dünya genelindeki coğrafi yayılışları dikkate alınarak, bazı türlerin ise ekolojik tercihleri de değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre, Türkiye ve dünyada sınırlı yayılış gösterdiği belirlenen türler arasında Keradere tengstroemiella, Susia uberalis, Eurhodope cinerea, Pyrausta neglectalis, Metasia ossealis ve Elegia iozona yer almaktadır. Dünya genelinde yayılış alanı dar olan türler arasında Acrobasis atrisquamella, Pyrausta ferrealis ve Metasia rosealis öne çıkmaktadır. Ephestia elutella, Euchromius ocellea, Cadra figulella, Helula undalis, Ostrina nubilalis ve Nomophila noctuella gibi türlerin, hem Türkiye'de hem de dünya genelinde yaygın, ekolojik toleransı geniş türler olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study is based on data obtained from a thesis conducted to identify species belonging to the superfamily Pyraloidea in the Batı Raman region of Batman Province. Fieldwork was carried out between May and September 2023 and April to May 2024, primarily focusing on nocturnal species. As a result of the study, 49 taxa were identified, including 47 species and 2 genera from the families Pyralidae and Crambidae. Among these species, 36 were recorded as new to the fauna of Batman. The results were compared with data from the literature, and morphological characteristics were taken into account in conducting faunistic studies in general and taxonomic studies in some species. In this context, the male genital structure of Synaphe morbidalis and the external morphological features with the reproductive organ photographs of Eurhodope cinerea species were presented for the first time in this thesis. Additionally, the geographical distribution of species in Türkiye and worldwide was taken into account, and the ecological preferences of some species were also evaluated. According to the obtained data, the species determined to have limited distribution in Türkiye include Keradere tengstroemiella, Susia uberalis, Eurhodope cinerea, Pyrausta neglectalis and Metasia ossealis and Elegia iozona. Among the species with a narrow distribution area worldwide, Acrobasis atrisquamella, Pyrausta ferrealis and Metasia rosealis come into prominence. Species such as Ephestia elutella, Euchromius ocellea, Cadra figulella, Helula undalis, Ostrina nubilalis and Nomophila noctuella were determined to be common both in Türkiye and worldwide and to have wide ecological tolerance.