Parents' perspectives on their adolescent children's dating and sexuality in Türkiye: A qualitative study
Türkiye'de ebeveynlerin ergen çocuklarının flört etmeleri ve cinselliklerine ilişkin bakış açıları: Nitel bir araştırma
  1. Tez No: 965711
  2. Yazar: GİZEM İREM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ergenlik dönemi ile beraber, ergenler arkadaşlarıyla olan ilişkilerini önemsemeye başlamaktadır. Buna ek olarak flört ilişkilerine ve cinselliğe dair ilgileri de artmaktadır. Her ne kadar bu dönemde ergenler arkadaşlarına yönelmeye başlasalar da ebeveynlerle olan iletişimi çok önemlidir. Türkiye'de annelerin cinsellikle ilgili bilgilerine, evlilik öncesi ilişkiye dair inançlarına, lise öğrencilerinin ilişkilerine dair değişkenler ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Ancak, yapılan bu çalışmalarda Türkiye'deki annelerin ergenlerinin flört ilişkilerine ve cinsel gelişimine dair tutumları araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, ekolojik modele dayanarak annelerin ergen çocuklarının romantik ve cinsel ilişkilerine dair algılarını etkileyen makro ve mikro düzeydeki faktörleri anlamaktır. Çalışmada 40-54 yaş aralığında, 13-18 yaş aralığında ergen çocuğu olan on bir anne ile birebir görüşmeler yapılmıştır. Kalitatif olan bu araştırmada elde edilen veriler tematik analiz ile incelenmiştir. Katılımcıların hikayelerinden üç ana tema oluşmuştur: Belirli sınırlar içinde kabul, cinsellik ve flört ile ilgili iletişim stratejileri ve flört ve cinsellik iletişiminde zorluklar. Anneler, ergen çocuklarının cinsellik ve flört ilişki deneyimlemeleri için erken bir yaşta olduklarını ve bu ilişkinin ergeni akademik ve psikolojik anlamda olumsuz etkileyeceğine inanmaktadırlar. Dolayısıyla ilişkilerin ertelenmesi gerektiğini düşünmektedirler. Katılımcılar, gördükleri riskleri, önemli buldukları değerleri aktarırken de açık bir iletişim benimsediklerini anlatmışlardır ancak çalışma, annelerin bazı konuları ergenleriyle konuşma ile ilgili zorluk yaşadıklarını ortaya koymuştur. Çalışmanın sonuçları, annelerin ergenlerine öğretmek istedikleri konular ve iletişim tarzında destek almak istedikleri alanlar incelenerek literatürdeki çalışmalar bağlamında analiz edilmiştir. Bu çalışma ebeveynlere, öğretmenlere ve alandaki profesyonellere destek olabilecek klinik ve önleyici çalışmalar bağlamında değerlendirilmiştir. Tartışma kısmında mevcut çalışmanın güçlü yanları, sınırlılıkları ve gelecekteki çalışmalarda nasıl incelenebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a period when children start to prioritize their relationships with their friends and their interest in dating relationships and sexuality increases. Although adolescents start to focus on the relationship with friends during this period, their communication with their parents is very important. In Türkiye, studies have been conducted on mothers' knowledge about sexuality, beliefs about premarital sex, and variables related to high school students' relationships. However, these studies have not investigated the attitudes of mothers in Türkiye towards their adolescents' dating relationships and sexual development. The purpose of this study was to understand the macro- and micro-level factors that influence mothers' perceptions of their adolescent children's romantic and sexual relationships based on an Ecological Model. In the study, individual interviews were conducted with eleven mothers between the ages of 40-54 with adolescent children between the ages of 13-18. The data obtained in this qualitative study were analyzed thematically. Three main themes emerged from the participants' stories: Acceptance within limits, communication strategies for sexuality and dating, and challenges in dating and sexuality communication. The mothers' accounts indicated that they felt it was too early for their adolescents to have sexual and dating relationships, that having relationships carried certain academic risks, and that it was something that should be postponed. Participants also reported that they adopted open communication when communicating the risks they saw and the values they considered important, but the study found that mothers had difficulties in discussing some issues with their adolescents. The results of the study were evaluated in the context of clinical and preventive studies and showed the importance of addressing the values that mothers want to convey to their adolescents and the areas they want to be supported in communication style. The strengths and limitations of the current study are discussed and suggestions for future studies are presented.