Elazığ ilindeki aile hekimlerinin aydınlatılmış onam hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level and attitudes of family physicians in Elazıg province towards informed consent
- Tez No: 965728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURKAY YAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Aydınlatılmış onam, hastanın kendisine uygulanacak tıbbi müdahale ile ilgili yeterli bilgiye sahip olarak özgür iradesiyle buna rıza göstermesini sağlayan etik ve hukuki bir süreçtir. Aydınlatılmış onamın kurallarına uygun olarak alınması hasta özerkliğinin korunması, insan haklarına saygı ve tıbbi uygulamaların etik ilkelere ve hukuka uygun olması açısından önemlidir. Hekimlerin güncel tıbbi mevzuatı anlaması, bu konuda yeterli bilgiye sahip olması hem kendilerinin hem de hastalarının haklarını büyük ölçüde etkilediği için kritik öneme sahiptir. Çalışmamız, aile hekimlerinin aydınlatılmış onam konusundaki farkındalıklarını ve yaklaşımlarını ortaya koyarak, hasta haklarının korunması ve hukuki sorunların önlenmesi adına önemli veriler sunmayı hedeflemektedir. Bu tez çalışmasında, birinci basamak sağlık hizmetlerinde görev yapan aile hekimlerinin aydınlatılmış onam konusundaki bilgi düzeyleri ve tutumları değerlendirilmiştir. Çalışmamız prospektif ve kesitsel tipte bir anket çalışması olup Ocak 2025 – Mayıs 2025 tarihleri arasında yapıldı. Elazığ ilindeki 210 tane aile hekiminden 179 tanesi katıldı. Araştırma verileri sosyodemografik anket, 19 sorudan oluşan ''aydınlatılmış onam tutum anketi'' ve 16 sorudan oluşan ''aydınlatılmış onam bilgi anketi'' ile elde edildi. Elde edilen veriler IBM SPSS 22 paket programı ile analiz edildi. Shapiro-Wilk testi, Mann-Whitney-U testi, Kruskal Wallis testi, Dunn-Bonferroni testleri ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Informed consent is an ethical and legal process that enables a patient to voluntarily agree to a medical intervention after being adequately informed. Obtaining informed consent in accordance with its principles is important for the protection of patient autonomy, respect for human rights, and ensuring that medical practices comply with ethical standards and legal regulations. Physicians' understanding of current medical legislation and having sufficient knowledge on this subject is critically important, as it significantly affects both their own rights and those of their patients. This study aims to provide important data for the protection of patient rights and the prevention of legal problems by revealing the awareness and approaches of family physicians regarding informed consent. In this thesis, the knowledge levels and attitudes of family physicians working in primary healthcare services towards informed consent were evaluated. Our study is a prospective and cross-sectional survey conducted between January 2025 and May 2025. A total of 179 out of 210 family physicians in Elazığ province participated. Research data were collected using a sociodemographic questionnaire, a 19-item“Informed Consent Attitude Form,”and a 16-item“Informed Consent Knowledge Questionnaire.”The data were analyzed using IBM SPSS 22. The Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Dunn-Bonferroni tests, and Spearman correlation analysis were used.