Manyetik işlevselleştirilmiş karbon kompozitlerin radar soğurucu özelliklerinin araştırılması
Investigation of radar absorbing properties of magnetic functionalized carbon composites
  1. Tez No: 965729
  2. Yazar: BEYZA KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBUBEKİR SIDDIK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Chemical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması, farklı bileşim oranları ve numune kalınlıklarında hazırlanan hidroçar, biyoçar, hidroçar/Fe3O4 ve biyoçar/Fe3O4 kompozitlerinin elektromanyetik dalga soğurma özelliklerini incelemiştir. Bu amaçla, hidroçar ve Fe3O4 parçacıkları hidrotermal yöntemle sentezlenmiş ve 8–12 GHz frekans aralığında ölçümler gerçekleştirilmiştir. Kompozitlerin dielektrik sabitleri (ε′, ε″) ve kayıp tanjantları (tan δε) sistematik olarak analiz edilmiştir. Biyoçar bazlı kompozitlerin iletkenlik ve gözenekli yapı nedeniyle güçlü dipol ve ara yüzey polarizasyonu sergilerken hidroçar temelli örneklerde ise daha kısıtlı dieletrik özellikler gözlemlenmiştir. Fe3O4 katkısı, çoklu kayıp mekanizmalarını devreye sokarak geniş bantlı soğurmayı desteklerken etkinlik etkisinin, Fe3O4 oranı ve matris içindeki dağılımla doğrudan ilişkili olduğu bulunmuştur. Numune kalınlığının artması, iç yansıma ve ara yüzey polarizasyonunu artırarak kayıp tanjantlarını yükseltmiş, belirgin ferromanyetik rezonans zirvelerine neden olmuştur. Cole-Cole diyagramları, karbon tipi ve bileşim oranına bağlı olarak değişen gevşeme davranışlarını ve iletkenlik katkılarını ortaya koymuştur. H4 numunesi, 10,94 GHz'de −16,52 dB ile dar bantlı ancak etkili bir performans sergilemiştir. 2 mm kalınlıktaki B2 numunesi 9,5 GHz'de −21,91 dB'ye ulaşmıştır. F2 numunesi, 9,90 GHz'de −35,21 dB'ye, B25F75 numunesi ise −36,09 dB'ye ulaşarak en yüksek yansıma kaybını sergilemiştir. Kalınlık arttıkça rezonans frekanslarında kayma gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the electromagnetic wave absorption properties of hydrochar, biochar, hydrochar/Fe3O4, and biochar/Fe3O4 composites prepared with different composition ratios and sample thicknesses. For this purpose, hydrochar and Fe3O4 particles were synthesized by hydrothermal methods, and measurements were carried out in the frequency range of 8–12 GHz. The dielectric constants (ε′, ε″) and loss tangents (tanδε) of the composites were systematically analyzed. While biochar-based composites exhibited strong dipole and interfacial polarization due to their conductivity and porous structure, more limited dielectric properties were observed in hydrochar-based samples. The Fe3O4 doping promotes broadband absorption by activating multiple loss mechanisms, while the efficiency effect was found to be directly related to the Fe3O4 ratio and the distribution within the matrix. Increasing the sample thickness increased the loss tangents by increasing internal reflection and interface polarization, resulting in distinct ferromagnetic resonance peaks. Cole-Cole diagrams revealed the varying relaxation behavior and conductivity contributions depending on the carbon type and composition. The H4 sample exhibited a narrow-band yet effective performance with −16,52 dB at 10,94 GHz. The 2 mm thick B2 sample reached −21,91 dB at 9,5 GHz. The F2 sample exhibited the highest reflection loss, reaching −35,21 dB at 9,90 GHz, and the B25F75 sample exhibited −36,09 dB. As the thickness increases, a shift in resonance frequencies is observed.