Multipl sklerozda nörojenik bağırsak disfonksiyonu sıklığı ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
Prevelance of neurogenic bowel dysfunction in multiple sclerosis and its association with quality of life
- Tez No: 965730
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Gastrointestinal sistem anormalliklerine MS'li kiĢilerde sıkça rastlanır. Bu çalıĢmada MS'li kiĢilerde hem NBD'nin hem de konstipasyon, fekal inkontinans, diyare ve ĢiĢkinlikten oluĢan bağırsak Ģikâyetlerinin ayrı ayrı görülme sıklığının belirlenmesi; bu yakınmaların sosyodemografik özellikler, hastalık iliĢkili özellikler, beslenme alıĢkanlıkları ve görüntüleme bulgularıyla iliĢkisinin ortaya konulması ve NBD Ģiddetinin yaĢam kalitesine ve yorgunluk durumuna etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıĢtır. ÇalıĢmaya Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Kliniğinde takipli 102 MS olgusu dâhil edilmiĢtir. Olguların sosyodemografik özellikleri, hastalık süreleri, hastalık alt tipleri, EDSS puanları, kullandıkları tedaviler ve görüntüleme bulguları incelenmiĢtir. Beslenme alıĢkanlıkları öz-bildirimli yapılandırılmıĢ değerlendirilme formuyla, fekal inkontinans varlığı ve Ģiddeti WFĠÖ, NBD varlığı ve Ģiddeti NBDÖ ile belirlenmiĢtir. YaĢam kalitesi ve yorguluk durumunun değerlendirilmesi içinse MSQoL-54, FIS ve FSS ölçekleri uygulanmıĢtır. Katılımcıların %49'unda kronik konstipasyon, %22,5'inde kronik diyare, %43,1'inde ĢiĢkinlik ve %27,45'inde fekal inkontinans olduğu ve %86,3'ünde nörojenik bağırsak disfonksiyonu bulunduğu saptanmıĢtır. Eğitim düzeyi düĢük, EDSS değeri yüksek olgularda konstipasyon riskinin artmıĢ olduğu, DMF kullanımının konstipasyona karĢı koruyucu olduğu, düĢük EDSS'li kiĢilerde diyare riskinin daha fazla olduğu ve ĢiĢkinlik geliĢimi üzerinde medeni durumun etkisinin önemli olduğu görülmüĢtür. Torakal kord lezyon sayısının ≥2 olmasının hem WFĠÖ hem de NBDÖ puanının önemli bir yordayıcısı olduğu, EDSS değeri yüksek olgularda ve kadınlarda NBD görülme riskinin artmıĢ olduğu bulunmuĢtur. Bağırsak disfonksiyonu arttıkça yaĢam kalitesinin düĢtüğü ve yorgunluğun arttığı gösterilmiĢtir. Sonuç olarak MS'li kiĢilerin önemli bir kısmında bağırsak Ģikâyetlerinin olduğu ve bu Ģikâyetlerin yaĢam kalitesini olumsuz etkilediği belirlenmiĢtir. Bu çalıĢmada MS'te bağırsak disfonksiyonunun sıklığına dikkat çekilmesi amaçlanmıĢtır. Bağırsak Ģikâyetlerinin erken dönemde tanınması ve tedavilerinin planlanması olguların yaĢam kalitesini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Gastrointestinal abnormalities are common in MS patients. This study aims to determine the prevalence of both neurogenic bowel dysfunction and individual bowel complaints—namely constipation, fecal incontinence, diarrhea, and bloating—in people with MS; to examine the relationships of these complaints with sociodemographic characteristics, disease-related features, dietary habits, and imaging findings; and to evaluate the impact of NBD severity on quality of life and fatigue. One hundred and two MS patients who were followed up in neurology outpatient clinic were included. Sociodemographic characteristics, disease duration, MS subtypes, EDSS scores, ongoing treatments and imaging findings of the patiens were assessed. Dietary habits were evaluated using a self-reported structured assessment form. The presence and severity of fecal incontinence were determined with WFIS and the presence and severity of NBD were assessed using NBDS. Quality of life and fatigue were evaluated with MSQoL-54, FIS and FSS. Among participants, 49% had chronic constipation, 22.5% chronic diarrhea, 43.1% bloating, 27.45% fecal incontinence and 86.3% neurogenic bowel dysfunction. Constipation risk was higher in individuals with lower educational attainment and higher EDSS scores, while DMF usage appeared protective against constipation. Individuals with lower EDSS scores had a higher risk of diarrhea. Marital status significantly influenced the development of bloating. Having two or more thoracic cord lesions was a significant predictor of both WFIS and NBDS scores. The likelihood of NBD was higher in patients with elevated EDSS scores and in women. Increase in bowel dysfunction was associated with reduced quality of life and increased fatigue. In conclusion, a substantial proportion of individuals with MS experience bowel complaints, which in turn impair quality of life. This study highlights the high prevalence of bowel dysfunction in MS. Early recognition of bowel complaints and timely treatment planning may improve patients' quality of life.