Varoluşçulukta kadın imgesi
The image of women in existentialism
- Tez No: 965754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHRAN DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kadın kimi zaman tarih boyunca idealize edilmiş, kimi zaman görünmez kılınmış, kimi zamansa yalnızca izlenmeye değer bir figür olarak tanımlanmıştır. Kadın yalnızca temsil edilen bir varlık değil, deneyimlerini arzularını ve duygularını dile getiren özne olmuştur. Bu çalışma varoluşçuluk ve feminizmin kesişiminde, kadın sanatçılar için yalnızca estetik üreticisi olmamıştır. Kimliğini, yalnızlığını ve direnişini sanat aracılığıyla görünür kılan bir birey olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Varoluşçuluğun“öz varoluştan sonra gelir”ilkesi, kadının yaşamış olduğu toplumsal dışlanmışlık, yalnızlık ve yeniden inşa süresi arasında bir bağ kurmuştur. Bu bağ yalnızca toplumsal rollerin pasif bir yaklaşımı değil, kimliğini üretme sorumluluğuna karşı bir direniş olmuştur. İlkelere uyan kadın sanatçıların sanatlarını yalnızca üretim olarak değil, bir eylem ve müdahale olarak konumlandırılmıştır. Bu tez, varoluşçuluğu bireysel kaygı düzleminde değil, bastırılmış olan kadınların deneyimlerini ve sanatsal felsefe çığlığı olarak hissedilenleri ele almıştır. Kadının yalnızca görünür olması değil, kendini tanımlama ve ifade etme direnişlerini sanat yoluyla nasıl verdiklerini sorgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have at times been idealized, at other times rendered invisible, and often portrayed merely as objects of visual interest. However, woman is not solely a represented figure, but also a subject who articulates her experiences, desires, and emotions. This study, situated at the intersection of existentialism and feminism, does not regard women artists merely as aesthetic producers, but rather as individuals who make their identity, solitude, and resistance visible through art. The existentialist principle that“existence precedes essence”is linked to the societal marginalization, isolation, and reconstruction processes experienced by women. This connection represents not a passive acceptance of imposed social roles, but a form of resistance that embraces the responsibility of constructing one's identity. The women artists who adhere to these principles position their art not simply as a form of production, but as an act of intervention and engagement. This thesis approaches existentialism not merely within the scope of personal anxiety, but as a philosophical and artistic outcry emerging from the repressed experiences of women. It explores how women not only became visible through art but also how they engaged in a struggle for self-definition and expression.