Heykel sanatında kültürel nesnelerin alternatif malzemeler ile buz yontu uygulamaları
Ice craft applications of cultural items by alternative materials in sculpture art
  1. Tez No: 965753
  2. Yazar: GÜLÜMSER BEYAZTAŞ ÖZLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Daha sonra doldurulacaSanat, tarihsel süreç boyunca insanın duygu, düşünce ve kültürel birikimini ifade etmenin en güçlü araçlarından biri olmuştur. Heykel sanatı ise üç boyutlu anlatım gücüyle sanatçının yaratıcılığını ve toplumların değer dünyasını yansıtan özgün bir disiplin olarak öne çıkmaktadır. Geleneksel olarak bronz, mermer, ahşap ve taş gibi malzemelere dayanan heykel sanatı, günümüz sanatçılarının çağdaş ifade biçimlerine yönelmesiyle birlikte alternatif malzeme arayışına evrilmiştir. Çalışmada, heykel sanatında kültürel nesnelerin temsiline yönelik alternatif yaklaşımlara ve özellikle buz malzemesi üzerinden yeni bir ifade alanı arayışına odaklanılmıştır. Geçici ve doğal yapısıyla öne çıkan buz malzeme, kültürel niteliği olan biçimlerin veya nesnelerin sanatsal temsiline ilişkin estetik bir potansiyel sunmaktadır. Bu anlamda, buz yontu uygulamalarıyla aktarılan kültürel nesneler geçiciliğin kavramsal açıdan kalıcılığa dönüştüğü, sanatsal belleğin yeniden inşa edildiği bir ifade biçimi geliştirmektedir. Çalışma, buzun heykel sanatında kullanımını kültürel bir bağlamda değerlendirmek, bu özgün malzemenin sanatsal anlatıya nasıl katkı sunduğunu irdelemek ve böylece disipline, alternatif bir yorum kazandırmaktır. Araştırma sürecinde, buz yontu uygulamaları üzerinden kültürel mirasın yeniden şekillendirilme biçimleri sorgulanmakta, elde edilen bulgular aracılığıyla sanat pratiği içinde geçiciliğe dayalı yeni bir anlatı önerilmektedir. Bu çalışma, buzun estetik, kavramsal ve materyal özelliklerini çağdaş sanatta kültürel kimliği yorumlayarak heykel sanatına alternatif malzeme olarak genişletmeyi ve disiplinlerarası bir düşünsel zemin sunmayı amaçlamaktadır. ktır
Özet (Çeviri)
DahArt has been one of the most powerful means of expressing human emotions, thoughts, and cultural accumulation throughout history. Sculpture, with its three-dimensional expressive power, stands out as a unique discipline that reflects the artist's creativity and the value systems of societies. Traditionally based on materials such as bronze, marble, wood, and stone, sculpture has evolved toward alternative materials as contemporary artists seek new forms of expression. This study focuses on alternative approaches to the representation of cultural objects in sculpture, with particular emphasis on ice as a material that opens new avenues for artistic expression. With its ephemeral and natural qualities, ice offers aesthetic potential for representing culturally significant forms and objects. In this context, sculptural practices using ice develop a form of expression in which cultural objects conveyed through ice carving transform the concept of ephemerality into permanence and reconstruct artistic memory. The aim of the study is to evaluate the use of ice in sculpture within a cultural framework, to examine how this distinctive material contributes to artistic narrative, and thereby offer an alternative interpretation to the discipline. Throughout the research process, methods of reshaping cultural heritage through ice carving are explored, and the findings propose a new narrative within artistic practice based on transience. This work seeks to expand sculpture by interpreting the aesthetic, conceptual, and material properties of ice in contemporary art as a means of engaging with cultural identity, and to offer an interdisciplinary intellectual foundation. a sonra doldurulacaktır